Історія проспекту імені Карла Маркса в Дніпропетровську

Липень 27th, 20123:34 pm

0


Історія проспекту імені Карла Маркса в Дніпропетровську

В. Гіляровський колись писав: “Головний проспект Катеринослава своєю красою може посперечатися з кращими вулицями світових столиць.”

І це правда. Проспект імені Карла Маркса – найстаріша і красива вулиця Дніпропетровська. Центральною вулицею проспект був завжди, з самого заснування міста, але назву раніше носив іншу – Катерининський проспект.

Цікаво, що слово “проспект”, як повідомляє портал vj.dp.ua, в Катеринославському словнику значилося як “місце, де заборонено гуляти гімназисткам і гімназистам”, а бульвари були улюбленим місцем для прогулянок дам, які “здійснювали моціон” за порадою лікаря. А через кілька століть на проспекті Карла Маркса в перше можна було зустріти саме студентів.

Але в першій чверті 19 століття, коли Катеринослав тільки починав будуватися, проспект починався на Соборній площі (Жовтнева площа) і доходив до вулиці Садової (вулиця Сєрова). У той час центральний проспект Катеринослава представляв собою не дуже красиве місце: карети витягали з бруду волами, по узбіччю бродили корови і гуси.

Проспект тягнувся на кілька верст, і був завширшки кілька в кількасот кроків. Так що городяни використовували його не тільки для садів і городів, а й як місце для випасу кіз, корів і коней.

Благоустрій Катерининського проспекту почався з появою губернатора Катеринослава А.Фабра. Тоді були проведені роботи з очищення та озеленення вулиці, а в центрі проклали оточену бульварами дорогу. Уздовж усього проспекту посадили 4 ряди тополь упереміш з кленами і кущами бузку.

Як вдалося дізнатися нашим журналістам, відвідавши форум Дніпропетровська, проспект почав стрімко розвиватися в середині 19 століття, завдяки арештантської роти. Їх стараннями там помітно пожвавилося будівництво будинків і публічних закладів.

У 1903 р. центральний проспект Катеринослава почали освітлювати електричні ліхтарі. Тоді ж відкрилися і перші кінотеатри: «Люкс», «Модерн» і «Палас».

У 1923 р. Катерининський проспект був нарешті перейменовано на проспект імені Карла Маркса.

У наші дні, проспект Карла Маркса починається від пам’ятника Слави і закінчується Центральним залізничним вокзалом.

Більша частина вулиці викладена бруківкою, яка добре збереглася до цих пір, ще з 19 століття. Уздовж нього розташовуються будівлі дореволюційної споруди, в тому числі історичний музей, гірничий університет, корпуси геологічного, економічного факультетів, а також факультету прикладної математики Дніпропетровського національного університету. Днепропетровск любить і пишається своїм головним проспектом.