Бахчисарай. Палац кримських ханів – Частина 2

Вересень 3rd, 20121:47 pm

0


Бахчисарай. Палац кримських ханів – Частина 2

Бахчисарай. Палац кримських ханів – Частина 1

Після ліквідації Кримського ханства (1783 р.) палац більше тридцяти років простояв без ремонту і в результаті сильно занепав. Неписьменна реставрація 1822 року, якою керував архітектор Колодій, завдала художньому вигляду ансамблю значного збитку: клейовими фарбами було грубо закрашено тонкий художній розпис відомого майстра Омера (його розчистили лише в наші дні), фасади розписали квітковими гірляндами, букетами, геометричними узорами, оздоблення багатьох приміщень було спотворено. В результаті вийшла ненатуральна підробка під «східний смак», яким його уявляли собі тодішні любителі французьких романів. Не дивно, що у знавців і шанувальників мистецтва ця реставрація викликала бурхливі протести, внаслідок чого Колодін опинився під слідством і його було усунено від робіт.

У 1930-х роках палац знову ремонтувався, причому створюється враження, що головною метою ремонту було максимально спотворити колись прекрасний ансамбль. Зовні всі споруди палацу були вибілені вапном, внаслідок чого він став виглядати непоказною і звичайною спорудою.

Справжнє відновлення палацу кримських ханів почалося лише в 1960-1964 рр. При цьому реставратори постаралися перш за все виявити і закріпити найстаріші елементи архітектури і розписів, які збереглися, не знищуючи при цьому без потреби більш пізні декоративні нашарування. В результаті реставраційних робіт були зняті численні перефарбовування славетних залізних дверей, було відтворено первинний вид ханської канцелярії; відреставровано стелі Залу Ради і Суду, виявлено розписи XVIII ст. на стінах ханської потайної ложі. У Літній альтанці було розчищено та закріплено розпис майстра Омера, було звільнено від пізніших нашарувань первинну обробку мечеті, відремонтовано фонтанний дворик з його славетними фонтанами.

В ансамбль Бахчисарайського палацу, крім ханської резиденції, входили обширні сади, численні корпуси гарему та приміщень для челяді, гостьові зали, надворотна башта, Велика ханська мечеть з медресе і фамільним кладовищем ханів з династії Гирєєв, різні службові споруди. Цей комплекс в основному зберігся до наших днів.

Найстародавніша і найвидатніша споруда палацу — славнозвісні Залізні двері (Демір-Капу) або портал Альовіза, створені видатним італійським архітекторам, відомим під прізвиськом Альовіз Новий. На запрошення московського князя Івана III Альовіз їхав до Москви, але його було затримано в Бахчисараї ханом Менгли-Гирєєм. З червня 1503 р. по вересень 1504 р. Альовіз працював в ханській резиденції. Потім Менгли-гирей відпустив італійського майстра з листом до Івана III, в якому хан хвалив Альовіза: «…добрий майстер, не як інші майстри — дуже великий майстер». У Москві Альовіз Новий побудував Архангельський собор в Кремлі, в декоративних деталях якогр можна знайти схожість з бахчисарайськими Залізними дверима. Портали московського собору є, по суті, їх повторенням.

Пишний різьблений портал Альовіза зробив би честь будь-якій європейській споруді. Його прикрашають листя і квіти аканта, дуба, лотоса, які зростають з амфори. На карнизі — звичайні у той час для італійських палацових споруд прикраси: шнури, перли, зубці, овали. Всі архітектурні елементи порталу, як і його орнаменти, виконано в дусі зрілого ренесансу, а точніше — в його ломбардно-венеціанському варіанті. На противагу Флорентійській школі, яка прагнула до строгої монументальності, венеціанська схилялася до декоративної пишноти, орнаментального багатства.
Портал прикрашають два висічені в камені і позолочені написи. Один з них свідчить: «Цей прекрасний вхід і ці величні двері були споруджені за велінням Менглй-Гирей-хана, султана двох материків і хакана   двох морів,..»

Відомо, що до 1783 р. Залізні двері служили парадним входом до Фонтанного дворику. Але елементом якої споруди був портал Альовіза раніше? Це залишається загадкою. За часів Менгли-Гирея в Бахчисараї, наскільки відомо, не було жодного палацу. Чи все ж таки був? Є підстави припускати, що спочатку портал належав старому ханському палацу в Ашлама-Дере (так званому Ашлама-сараю), а потім був перенесений до Бахчисараю. З іншого боку, відомо, що При Менгли-Гиреї італійські архітектори будували також Перекопську фортецю. В ній, судячи з малюнка 1637 року, було побудовано палац цілком в стилі ренесансу з порталами, досить схожими з Дверима Альовіза. Можливо, Залізні двері були перенесені до Бахчисараю звідти?

З першим будівельним періодом палацу — ХУІ-ХУІІ ст. — пов’язаний і Фонтанний дворик, в якому було створено два фонтани. Першим привертає увагу Золотий фонтан (Магзуб), споруджений в 1733 р., в часи правління хана Каплан-Ґирея. Його мармуровий басейн прикрашають рельєфні написи і рослинний орнамент. Втрачена з часом позолота написів і орнаменту була відновлена під час реставраційних робіт 1963 р. Проте прославив Бахчисарай не  Золотий фонтан, а інший — скромніший, непомітний «Фонтан сліз» (Сельсе-біль), розташований в протилежному куті дворика. «Фонтан любові, фонтан сумний», —писав проньогоО. С. Пушкін. Цей унікальний пам’ятник створено майстром Омером на честь рано померлої Діляри-Бікеч — улюбленої дружини хана Крим-Гирея. Бахчисрайський «Фонтан сліз» став поетичним образом, символом живої людської скорботи, втіленої в холодному камені. Творіння Омера полонить несподіваним поєднанням класичної і строгої простоти з багатством східної орнаментики, тихим меланхолійним дзвоном ледве примітних крапель.

Дзюрчить у мармурі вода
І крапає холодніти сльозами
Не замовкаючи ніколи;

Дійсна історія створення цього чудового пам’ятника є невідомою. Напис на фонтані вихваляє будівельника Омера, який «тонкістю розуму знайшов воду і побудував прекрасний фонтан». Збереглася дата споруди— 1764 рік. І все. Далі,починаються легенди.

Бахчисарай. Палац кримських ханів – Частина 3

“Автор написаного не відомий” – детально в правилах користування UaStudent.com.