Чому на вікнах взимку візерунки?

28 Травня, 20129:06 am

0


Чому на вікнах взимку візерунки?

Діти, що мешкають у районах зі справжньою холодною зимою, люблять розглядати іній на вікнах. Деякі зображення дуже красиві, схожі на складні малюнки на деревах і листях.

Для утворення інею на вікнах, як і на деревах, траві, потрібні певні умови. Іній утворюється з маленьких кристаликів крижаної води. Коли повітря, що містить багато вологи, охолоджується до точки замерзання, починає утворюватися іній. Точка замерзання — 0°С на рівні моря.

Коли повітря охолоджується, вміст вологи в ньому меншає. Надлишок води конденсується на таких об’єктах, як шибка.

Коли температура опускається нижче за ОТ, вода кристалізується. Іншими словами, кристалики льоду вкривають поверхню води.

Чому ж у мороз з’являються малюнки на віконному склі? З одного боку, самі кристалики мають свою структуру, яка визначає малюнок. Крім того, подряпини на поверхні скла, частинки пилу, повітряні потоки допомагають Діду Морозу створювати красиві візерунки на вікнах.

Білий іній, який часто звуть «памороззю», буває двох видів: гранульований і кристалічний. Гранульований іній — це просто крижаний туман. Кристалічний іній, про який ми вже говорили, утворюється з водяної пари повітря. Відбувається перехід з газоподібного стану в твердий, минаючи рідкий.

Можна і самим створити іній. Для цього нам знадобиться жерстяна банка, куховарська сіль і розтовчений шматок льоду. Покладемо в банку дві склянки крижаної крихти, склянку солі, знов дві склянки льоду, знов сіль і через деякий час водяні краплинки, що знаходяться в повітрі, покриють зовнішні стінки банки, перетворившись у маленькі крижані кристали, і незабаром уся вона одягнеться тонким шаром інею. Цей перехід водяних молекул із газоподібного стану в твердий(лід), минаючи рідкий (воду), називається сублімацією.