Чому скелі іноді розвалюються на частини?

3 Липня, 20126:32 am

0


Чому скелі іноді розвалюються на частини?

Чому скелі іноді розвалюються на частини?

Згодом усі гірські породи руйнуються і розпадаються на дрібні частини. Це також зумовлене ерозією, або вивітрюванням. Важливу роль у цьому процесі грає вода, в яку постійно потрапляють кислототворні речовини з повітря і ґрунту. Просочуючись у тріщини і пори, ця злегка підкислена вода повільно роз’їдає породу. У деяких випадках, як, наприклад, з вапняком, порода може взагалі повністю розчинитися (саме таким чином виникла більшість печер). Водний розчин призводить до розкладання мінералів на складові частини. Хімічне вивітрювання зрештою здатне перетворити навіть, здавалося б, непорушний граніт у купу піску і глини.

Гірські породи руйнуються і внаслідок механічного вивітрювання, зумовленого дією фізичних чинників. Наприклад, вода, перетворюючись у лід, розширяється. Таким чином, коли вода, що просочилася в тріщину в породі, замерзає, вона діє як клин, що розриває породу з силою до 140 кг на 1 см2.

Могутніми клинами служать порою і коріння рослин. Тріщини на тротуарі поруч із корінням дерев і трава, що пробивається крізь асфальт, підтвердження їх руйнівної сили.
Чималу роль у процесах вивітрювання грають і перепади температури. Усі бачили, як дає тріщину глек, коли в нього наливають кип’яток. Так само і гірські породи розтріскуються від навперемінного розширення і стиснення при нагріванні й охолоджуванні.