Чому відбуваються припливи і відпливи?

6 Листопада, 20094:33 pm

0


Чому відбуваються припливи і відпливи?

Чому відбуваються припливи і відпливи?

На більшій частині узбережжя двічі на добу з добре передбачуваною періодичністю відбувається підйом і подальше опускання рівня моря. Протягом трохи більше шести годин море наступає, а потім такий же час відступає.

Приливи і відливи викликаються тяжінням Місяця і, щонайменше, більш віддаленим від нас Сонцем. Унаслідок їх впливу в океані виникає приливний горб, причому через існування відцентрової сили, зумовленої обертанням Землі, відповідний виступ з’являється і на протилежній стороні земної кулі.

Коли приливний горб переміщується у бік берега, рівень води підіймається, а потім море знов відступає.

У будь – якій точці Землі амплітуда приливу змінюється протягом місяця. Найвищий і найнижчий рівні води спостерігаються під час так званих сизигійних приливів, які трапляються двічі на місяць під час молодого місяця і повного місяця. У цей час Сонце і Місяць знаходяться на одній прямій з Землею і сонячні приливи підсумовуються з місячними. Найслабкіші, або квадратурні, приливи відбуваються в період першої і третьої чверті Місяця, коли Сонце, Земля і Місяць розташовані так, що утворюють прямий кут і сонячне і місячне гравітаційне тяжіння протидіють один одному.

Амплітуда приливу залежить від рельєфу дна, характеру берегової лінії і інших чинників. У деяких місцях вона складає всього близько півметра, в інших — значно більше. Наприклад, біля берегів Англії або Аляски цілком звичайні приливи величиною 10 —12 м. У Франції в естуарії ріки Ране енергію таких високих приливів навіть стали використовувати для отримання електрики, побудувавши приливну електростанцію. Однак найвищі приливи спостерігаються в канадській затоці Фанді (середня весняна амплітуда приливу становить 14,5 м, а максимальна —16,6 м).