Чи буває в річках солона вода?

Липень 27th, 20122:01 pm

0


Чи буває в річках солона вода?

Чи буває в річках солона вода?

Загальновідомо, що вода в річках є звичайно прісною. Та виявляється, це не завжди так. Є річки з підсоленою і навіть солоною водою. Цією особливістю відзначаються, зокрема, деякі річки Якутського краю. Одна з них, що впадає в Лену поблизу від міста Ольокмінська, має досить красномовну назву — «Солянка». Ще б пак, в одному літрі її води міститься до 21 г звичайної кухонної солі. Та вода в Солянці лише трохи підсолена порівняно з іншими річками, які течуть поблизу. Адже окремі з них містять до 70 г солей у літрі води. Звідки потрапляє сіль у ці річки?

Виявляється, багато мільйонів років тому на території сучасної Якутії було велике море. Згодом унаслідок підняття земної кори воно відступило, але в численних котловинах ще залишилися окремі солоні озера. З часом вони випаровувались, залишивши поклади солі, що подекуди досягають кількох десятків метрів. Проходячи крізь них, поверхневі й підземні води набувають своїх незвичайних властивостей. Такі річки трапляються і на півдні Казахстану.

Виявляються також річки, в яких вода може бути кислою.

Є на острові Кунашир (група Курильських островів) діючий вулкан, названий ім’ям великого російського вченого Д. І. Менделєєва. На схилах цього вулкана бере початок незвичайна річка, вірніше струмок, що називається Кислим. Справді, вода в ньому кисла. Безумовно, вода цього струмка залежить від діючого вулкана.

Одна з найвідоміших кислих річок розташована в південноамериканській державі Колумбії, також поблизу діючого вулкана, що називається Пурасе. Це річка Ель – Ріо – Вінегре, тобто «Кисла». Вода цієї річки кисла, як оцет. Тут не може жити жодна риба. Вода Ель – Ріо – Вінегре містить приблизно 11 г міцної сірчаної і 9 г соляної кислоти на літр води! Учені вважають, що причина такого складу води криється у процесах, які відбуваються у надрах вулкана. Кислу воду мають також і деякі річки — притоки Амазонки й Оріноко, але в цьому випадку винуватцями є не вулканічні сили, а деякі прибережні рослини, які розкладаються в їх водах.