Чи може морська вода бути прісною?

Серпень 2nd, 20129:27 am

0


Чи може морська вода бути прісною?

Якось рибалки ліванського міста Тріполі виявили в Середземному морі за 500 м від берега потужні джерела прісної води, причому такої холодної, що риба, яка ненароком потрапляла туди, відразу гинула. Звідки береться так багато прісної і холодної води, ніхто не знав. Це незвичайне явище дістало назву «ліванського чуда».

Нині встановлено, що вода ця також ліванського походження. Виявляється, коли в горах Лівану тануть сніги, лише 1/4 частина талої води зрошує місцеві долини. Переважна більшість води потрапляє у підземні річки, які саме  і виносять на морське дно у вигляді потужних холодних джерел.

Численні підводні джерела відомі і в інших районах Середземного моря, зокрема, на півдні Франції, поблизу міста Канн, де прісна вода б’є з глибини 162 м, біля італійського міста Сан – Ремо — з 190 м, а в Адріатичному морі подібне джерело знайдено навіть на 700 – метровій глибині!

Такі прісноводні джерела зустрічаються і в деяких інших морях і океанах земної кулі.

Особливо велике значення мають вони там, де являють собою єдине джерело питної води. Так, наприклад, населення острова Мохеррек з Бахрейнських островів здавна дістає питну воду з дна Перської затоки. Плавці беруть торби з овечої шкури, пірнають на дно і там наповнюють їх.

В Австралії, у затоці Карпентарія, підводні фонтани такі потужні, що жителі опускають на дно довгі бамбукові палиці, і прісна вода внаслідок різниці тиску піднімається по них угору. Розповідають, що під час першої світової війни навіть військові кораблі наповнювали таким засобом свої котли прісною водою. Часом, коли потужні прісноводні джерела містяться не дуже глибоко, бідна на солі джерельна вода, підіймаючись угору, утворює в щільній морській воді своєрідні воронки, що розширюються догори.

Одне з таких місць розташоване на схід від американського півострова Флорида. Уявіть собі велику «чашу» прісної води діаметром ЗО м, що міститься серед неозорих солоних вод Атлантичного океану. Цей прісноводний океанський колодязь утворює потужне джерело, розташоване на дні океану, на глибині 40 м. Цікаво, що цей прісноводний оазис позначений на всіх морських картах. Сюди часто заходять кораблі, щоб поповнити запаси прісної води.