Чи може водоспад існувати вічно?

30 Липня, 20123:08 pm

0


Чи може водоспад існувати вічно?

Чи може водоспад існувати вічно?

Рано або пізно будь – який водоспад приречений на зникнення. Передує цьому тривалий і поступовий процес, що має численні варіації, однак загалом життєвий цикл водоспаду розвивається за однією з двох основних схем.

Ріка може повільно сточувати твердий край уступу, прагнучи згладити нерівності свого русла. Там, де це вдається, водоспад може перетворитися в серію більш дрібних каскадів. Подальша ерозія сточує уступи каскадів, і виникають пороги, по яких ріка мчить бурхливим, але вже безперервним потоком, що поступово переходить у тихий, спокійний.

Якщо ж верхній шар скелі виявляється твердіше нижчележачих порід, то у краю водоспаду утворюється непіддатливий ерозії «козирок», і подальші події розвиваються зовсім інакше. За цією схемою вимивання порід відбувається в основному біля підніжжя водоспаду, де водні потоки вибивають в ложі ріки глибоке водобійне озеро. Водночас уламки порід, що летять разом з ними руйнують нижню частину скелі. Згодом козирок обламується, причому часом величезними брилами, і новий уступ утворюється вище за течією. По мірі повторення цього процесу водоспад продовжує переміщатися вгору за течією, залишаючи за собою сліди свого перебування в різних місцях ложа ріки у вигляді водобійних озер.