Давньоєгипетська міфологія

Жовтень 18th, 20123:24 pm

0


Давньоєгипетська міфологія

Єгипет став першою державою на Землі, першою імперією, яка претендувала на всесвітню владу. Це була сильна держава, де народ повністю корився правлячому класу. На чолі держави стояв фараон, він мав абсолютну владу.

У єгиптян нема єдиної історії про створення світу. В різних частинах країни люди розповідали різні історії про те, як створювався світ, боги та люди. Спочатку існували тільки первинні води. З них піднявся пагорб і з’явився бог-творець Атум. Він породив Шу – бога повітря і Тефнут – богиню вологи. У Шу і Тефнут народилось двоє дітей: Нут –богиня неба і Геб – бог землі. Земля і небо оточені з усіх боків водами. Кожної ночі Нут ковтає сонце, а вранці його народжує. Бог сонця – Ра вважається найвищим божеством в Єгипті. Вранці його називали Ра-Хепрі, а ввечері – Ра-Атум.
У Нут народилось дві пари близнюків: Осіріс та Ісіда, Сет та Нефтіда.

Ісіда – дружина і сестра Осіріса, мати Гора. Їй вклонялись як богині-матері. Осіріс – брат і чоловік Ісіди, він – правитель підземного світу. Сет – брат Ісіди та Осіріса; він вбив брата заради влади, сварився з Ісідою та Гором. Пізніше став богом суховіїв, жив в пустелі.

Гор – син Ісіди та Осіріса був богом неба. Зображували у вигляді сокола. Вважалось, що фараони – земне втілення бога Гора. Гор і Сет претендували на трон: Гор як син Осіріса, Сет – як його брат. Підступний Сет вбив Осіріса, розрубав його тіло, захопив трон. Ісіда відстояла право Гора на трон.

Крім божеств, яким вклонялись всі єгиптяни, були і такі, культ яких був розповсюджений на певних територіях.

Тот – бог місяця. Його зображували у вигляді мавпи, ібіса або чоловіка. Його пов’язували з таємними магічними силами.

Анубіса зображували з головою шакала. Анубіс приймав душі померлих, проводив їх підземним світом.

Хатхор(Хатор) – богиня кохання, врожаю, народження, дружина бога Хора. Зображували її у вигляді корови. Царі пили її молоко.

Сехмет – богиня у вигляді левиці. Вона вбивала людей, які повставали проти бога сонця.

Бастет(Баст) – богиня в образі кішки, покровителька любовних втіх та врожаю.

Селкет – богиня-скорпіон, покровителька живих та мертвих.

Птах – бог ремесел, мистецтва. Він – бог води, землі, світового розуму, творець всього сущого. Зображувався тільки в образі людини.

Тот – бог писемності.

Більшість богів в Єгипті асоціювались з тваринами. Відома культова тварина – бик Апіс, який вважався втіленням бога Птаха, засновника міста Мемфіса.

Божества єгипетських храмів жреці вважали втіленням Вищої Сутності, єдиного бога безсмертного, вічного, невидимого й недосяжного в своїй сутності, що породжує сам себе в безкінечному Всесвіті.
Фактично єгиптяни поклонялись одному Богу таємному, що не мав ні імені, ні образа. Єгипетські жреці говорили про нього так: “Той, хто існує сам по собі”, “Першопричина будь якого життя “, “Батько батьків”, “Мати матерів”. Ця Вища Сутність – творець Всесвіту – єдиний в своїй сутності, але не єдиний в своєму втіленні; він породжує себе в собі й водночас є батьком, матір’ю та сином Бога, не виходячи з Бога. Так було сформульовано поняття Трійці.

Релігійна реформа Ехнатона. Єгипетське багатобожжя не сприяло централізації держави. Фараон АменхотепVI, що жив у ХIVст. до н.е. намагався провести релігійні реформи з метою встановлення єдинобожжя. Істинним божеством був оголошений сонячний диск під іменем бога Атона. Столицею держави він зробив місто Ахетанон і сам прийняв ім’я Ехнатона, що означало “угодний богу Атону”.
Ехнатон намагався зламати могутність жреців та старої знаті. Культи інших богів заборонили, храми закрили. Хоч культ нового бога був пов’язаний з традиційним культом сонця, його не сприйняли. Культи старих богів були відновлені пізніше.

Смерть і загробне життя. Єгиптяни вірили в безсмертя душ. Прагнення безсмертя визначило весь світогляд єгиптян, всю релігійну думку єгипетського суспільства, сформувало заупокійний культ. Ка – безсмертна душа людини мала в майбутньому з’єднатись з тілом, яке необхідно зберегти. Так зародилось мистецтво виготовлення мумій, стали будувати піраміди.

Шлях до Осіріса, царя мертвих, був дуже важким, з багато чисельним випробуваннями. Детальні настанови відображені в “Книзі мертвих” та інших.

Savelobuv магазин обуви и спецобуви в москве.