Друковані видання Чернівецької області напередодні парламентських виборів 2002 р.

8 Травня, 20113:42 pm

0


Друковані видання Чернівецької області напередодні парламентських виборів 2002 р.

Друковані видання Чернівецької області напередодні парламентських виборів 2002 р.

Передвиборча боротьба на теренах Чернівецької області характеризується динамічністю, певною непрогнозованістю та непередбаченістю результатів. З огляду на це актуальними питаннями виступають моніторинг місцевих засобів масової інформації, аналіз їхніх уподобань, визначення рівня незалежності чи заангажованості, з’ясування партійної належності тощо.

Перш за все необхідно зазначити,що друковані ЗМІ можна поділити на кілька груп:

• видання, які значно контролюються органами державної влади („Буковина”, „Буковинське віче”, „Час-2000″, „Чернівці”, 11 районних часописів);
• видання, достатньо незалежні у своїй редакційній політиці („Молодий буковинець”, „Час”, „Доба”);
• рекламні видання (“Від і до”, “Від і до всім”, “Чернівці-Сіті плюс”);
• партійна преса („Сільські вісті”- СДПУ(О), „Правдивий поступ”- СПУ, „Комуніст Буковини”- КПУ тощо).

Зрозуміло, що специфічне висвітлення перебігу виборчої кампанії відповідає належності засобу масової інформації до певної з означених вище груп.

 

Так, зокрема, “Молодий буковинець” публікував на правах політичної реклами матеріали всіх суб’єктів виборчого процесу, газета “Час” публікувала рекламні матеріали блоків “Наша Україна ” та Блоку Юлії Тимошенко, газета ” Буковинське віче” – матеріали блоку “Народний Рух України”, газета ” Чернівці” – блоку ” Єдність”. У “Добі” протягом січня-лютого 2002р. майже не було матеріалів, які класифікуються як політична реклама. Газета “Селянські інтереси” фактично стала органом обкому СДПУ(О) -пропаганді діяльності цієї партії в кожному номері присвячено 1-2 газетних аркуші. Поряд з тим, починаючи з 9 лютого, в усіх 11-ти районних часописах друкувалися лише агітаційні матеріали блоку ” За єдину Україну”.

Показовий той факт, що до 9 лютого (тобто протягом часу, коли, згідно з частиною 2 статті 51 Закону України „Про вибори народних депутатів України”, агітація заборонена) газети “Молодий буковинець” та “Час” отримали попередження від управління в справах преси та інформації облдержадміністрації за розміщення політичної реклами блоку Ю.Тимошенко. Водночас газета “Буковина” в цей ж період без перешкод у кожному номері друкувала матеріали (які також можна розцінювати як приховану рекламу чи агітацію), в яких розкривалася діяльність блоку “За єдину Україну”. Управління у справах преси та інформації облдержадміністрації після вивчення фактів незаконної агітації у ЗМІ до 9 лютого звернулося до обласної прокуратура з відповідним поданням.

Частина 7 статті 53 гласить, що мас-медіа повинні встановити розцінки за одиницю друкованої площі для розміщення агітаційних матеріалів. Цю вимогу виконали всі друковані ЗМІ. Редактори деяких друкованих видань, які не опублікували розцінки на рекламу, заявляють, що законодавство зобов’язує оприлюднити розцінки лише електронні ЗМІ, а друковані зобов’язані лише їх установити, що ними і зроблено. Фактів збільшення вартості рекламної площі в обласних ЗМІ не зафіксовано.

Отже, зі сказаного випливає, що використання друкованих мас-медіа Чернівецької області в процесі виборчої кампанії в цілому відбувається в рамках закону. Однак, особливості інформаційного простору області впливають на представлення суб’єктів виборчого процесу в ньому.

Ігор Гаврада
Науковий керівник – доц. Мельничук І. М.

Використана література:
1. Закон України „Про вибори народних депутатів України” від 18 жовтня 2001 року (із змінами внесеними згідно із Законом №2977-111 (2977-14) від 17.01.2002) .-К.: Факт, 126с.