Ду Фу та своєрідність його поезії

Жовтень 16th, 201311:58 am

0


Ду Фу та своєрідність його поезії

Поезія як втілення конфуціанського духу. Вірші Ду Фу в середньовічному Китаї вважалися взірцем поетичної якості та стриманості. Його поезія сповнена любові до ближнього, доброзичливої уваги до народу, прагнення пожертви заради нього. Громадянські мотиви переплітаються з тонким ліризмом.

Ду Фу належав до давнього знатного роду. Серед його пращурів були полководці, вчені, письменники, державні Діячі. Але рід занепав, і поет з’явився на світ у сім’ї чиновника, змолоду багато мандрував, виношував мрію про великий УДИнок, у якому б знайшли притулок усі бідняки. Ду Фу не вдалося збудувати ні такого великого будинку, ні дому для своєї родини. Проте він звів храм власної поезії.

Вірші Ду Фу традиційні за тематикою: китайські пейзажі, розлуки і зустрічі друзів, радість спілкування і сум, роздуми про соціальну несправедливість, про старість і смерть. Йому належить почесне місце серед поетів-гуманістів доби Середньовіччя.

У столиці тогочасного Китаю Чанвань поет прожив майже десять років у матеріальній скруті, йому так і не вдалося влаштуватися на державну службу. До того ж у Танській імперії загострилася криза: посилилися криваві міжуособні війни. У творчості Ду Фу з’явилися мотиви засудження війни («При місяці згадую брата»). У вірші «Пісня про хліб і шовк» поет проголошує ідею викувати з військових обладунків мирні серпи й мотики, що перегукується з біблійною метафорою «перекувати мечі на рала».

У 768 році він вирушає у свою останню подорож. У 770 році на човні посеред річки Янцзи його застає раптова смерть.

Творчість останніх десяти років життя була справжнім періодом злету: Ду Фу написав понад 1000 віршів. Його поезіям притаманні історичні, соціальні мотиви, зображення природи як втілення гармонії світу.

Вплив Ду Фу на поетів-послідовників. Майже через дев’ять століть до класичної китайської поезії і насамперед до творчості ду фу звернеться видатний японський поет XVII століття Мацуо Басьо (з чиїми віршами ви вже ознайомились у 5 класі). Очевидний вплив Ду Фу на Басьо у створенні ідеального образу вільного поета-філософа, що зробив свою бідність символом духовної незалежності, а дороіу мандрів — своєю творчою майстернею.

Своєрідність поезії Ду Фу:

– співчутливе ставлення до людини;

– мотив засудження війни, поетизація мирної праці;

– мотив ностальгії;

– зображення природи як втілення світової гармонії, сповідування філософії конфуціанства.

Джерело: Зарубіжна література – Н. О. Півнюк, О. М. Чепурко, Т. Ф. Маленька, А. О. Савенко, Н. М. Гребницька, 2008.

Теги:  ,