Едвард Гріг

30 Грудня, 20111:22 pm

0


Едвард Гріг

Музика це хороший спосіб розслабитися і зарядитися позитивною енергією. Звичайно, у кожного із нас є свій особливий смак у музиці. Комусь подобається рок, а комусь класика. Хоча я сам часто відвідую нічні клуби львова, класична музика мені теж дуже подобається, тому хочу поділитися інформацією про Едварда Гріга.

Едвард Гріг — норвезький композитор, піаніст, диригент, основоположник норвезької класичної музики. Народився Е. Гріг в місті Бергені в сім’ї британського консула. В дитячі роки він навчався музики у своєї матері — піаністки, а вже у 12-річному віці написав свій перший твір для фортепіано. Подальшу музичну освіту Е. Гріг здобув в Лейпцігській консерваторії (1858-1862).

Після закінчення консерваторії композитор повертається на батьківщину, проте незабаром (1863 р.) переїжджає в Копенгаген (Данія) — центр музичного життя Скандинавії. Тут він знайомиться із скандинавською літературою і мистецтвом, з їх видатними представниками, зокрема, поетом і казкарем Г. К. Андерсеном. За роки життя в Копенгагені Гріг створив багато різножанрових музичних творів. На початку 70 років він був зайнятий думкою про створення норвезької опери, але його задум не здійснився через відсутність у Норвегії традиції оперної культури.

Прагнення Е.Гріга до жанру музично—театрального мистецтва знайшло свій вияв у написанні музики до драматичних вистав. Ним, зокрема, була написана музика до драми Г. Ібсена «Пер Гюнт», постановка якої пройшла з величезним успіхом.

У 1866 році композитор повертається в Норвегію, живе в Осло і Бергені. Для нього життя серед норвезької природи було не тільки відпочинком, але і джерелом сили, енергії, творчого пошуку. Тонке відчуття природи знайшло відбиток у піснях композитора: «В лісі», «Хатинка», «Весна», «Ранок», «Захід сонця», в ліричних п ‘єсах «Ноктюрн» та «Пташка», у фортепіанному концерті і скрипкових сонатах. Із 1878 року Е. Гріг виступає у різних країнах Європи як виконавець своїх творів. Композитор до кінця життя не покидав концертну діяльність.

Е. Гріг писав твори у різних жанрах музики. Його фортепіанний концерт, три сонати для скрипки і фортепіано, квартет свідчать про постійну тягу композитора до жанрів крупної форми. Разом з тим найбільший інтерес митця проявився у галузі інстументальної і вокальної мініатюр: цикли «Поетичні картинки», «Листки з альбома», «Ліричні п ‘єси», пісні, романси, обробки народних пісень і танців у вигляді нескладних фортепіанних п’єс.

Національні риси в музиці Е. Гріга поєднуються з яскравим індивідуальним творчим почерком. Музична мова композитора — своєрідна. Його музика зображує конкретні музичні образи. Тому велике значення в творчості композитора займає програмність, що опирається на втілення вражень від поетичних образів природи, народної фантастики і побуту.

Твори Е. Гріга завжди користувалися великою популярністю. Завдяки ліричній чарівності і глибокій своєрідності мелодики, особливостям гармонії, почерпнутим з музичного фольклору Норвегії, — вони і в наші дні звучать надзвичайно сучасно. Серед них фортепіанні твори «Пташка», «Навесні», «Похід гномів», «Танець ельфів», «Весільний день у Трольхаугені», сюїта «Пер Гюнт» та інші. Найбільш відомими його творами є музика (сюїта) до драми Г. Ібсена «Пер Гюнт» та концерт для фортепіано з оркестром.
Прослухайте фрагмент Концерту для фортепіано з оркестром Едварда Гріга.