Хто такий ашуг або ашик?

Жовтень 6th, 201112:34 pm

0


Хто такий ашуг або ашик?

Хто такий АШУГ або АШИК ?

АШУГ або АШИК (араб., первісно “той, хто страсно любить, палає любов’ю до божества”; з араб, перейшло до тюрк., відтак до кавк. мов) — у Вірменії, Азербайджані, Грузії та сусідніх краях синкретичний створювач і виконавець своїх імпровізованих або чужих пісень у власному супроводі на струнному інструменті: сазі (різновид домбри), тарі (різновид гітари) або каманчі (різновид скрипки); часом А. виступають як дастанчі — виконавці дастанів. У мист-во А. входять і певні театр, прийоми: пританцьовування, міміка). Деякі А. були сліпими. Подібно до бардів, кобзарів, майстерзінгерів, А. мали цехову організацію з усталеними звичаями та обрядами (посвята в А., діалогічні виступи-змагання в майстерності, дотепності, відгадуванні загадок). На давн. традиції грунтується поет., муз.-композиційна й виконавська школа А. Водночас наявний імпровізаційний первень. Це надто вагомо при імпровізуванні на задану тему.

Попередниками А. у Вірменії були гусани, в Азербайджані — озани (з Х-ХІ ст.). Назва А. затвердилася з XVI ст. Згодом вони професіоналізуються. Нар. пам’ять зберегла кращих А.: напівлегендарних азерб. Кьор-Огли та Гарібе, з XVI ст. — достовірно відомих. Деякі А. були двомов. або й тримов., зокрема найславетніший Саят-Нова (бл. 1712-95), вірменин за національністю, шо більшу частину життя провів у Тбілісі при дворі царя Іраклія II, вільно складав пісні на вірм., груз. і азерб. мові. Він засвоював груз. поезії худож. набутки сх. поезії. Пісні Саят-Нова мали вплив на розвиток вірм., груз., азерб. поезії. З лермонтовського запису (1837), можливо зі слів М.Ф.Ахундова, азерб. казки “Ашик-Керіб” образ А. став відомий рос. читачам.

За совєтських часів мист-во А. дістає зовн. підтримку: прочитання та друкування їхніх тв., організація ансамблів і хорів А. Але все це було підпорядковано меті партійної пропаганди. Тв. А. цієї доби не мають жодної мист. вартості.