Як діє артезіанський колодязь?

Серпень 4th, 201211:16 am

0


Як діє артезіанський колодязь?

Як діє артезіанський колодязь?

Ще в XII столітті ченці у французькій провінції Артуа помітили, що колодязі там не такі, як в інших місцях. Вода в них під тиском підіймалася до поверхні або навіть била струменем. Відтоді і в інших країнах колодязі такого типу стали називати артезіанськими (за латинською назвою цієї французької провінції).

Для улаштування артезіанських колодязів (свердловин) необхідний ряд умов. Водоносний горизонт повинен мати істотний нахил, досягати значної глибини і лежати між двома водотривкими пластами.

У такому випадку поверхневі води будуть проникати в нього через його верхній кінець і повільно стікати вниз. Оскільки водоносний горизонт затиснутий між водонепроникливими пластами, в нижній його частині вода знаходиться під дуже великим тиском, утвореним перепадом висот цього шару. Тому, коли колодязь або свердловина проникають у верхній водонепроникний пласт, тиск знімається і вода спрямовується назовні. Струмінь води може досить сильно бити із землі, утворюючи фонтан.

Так само діють і артезіанські джерела. Єдина їх відмінність у тому, що вода в цьому випадку пробивається на поверхню не через штучні свердловини, а крізь природні тріщини.