Як утворюється річкова дельта?

Липень 27th, 20125:01 pm

0


Як утворюється річкова дельта?

Як утворюється річкова дельта?

Багато великих річок, впадаючи в моря, розгалужуються на численні протоки, які віялом розходяться по дільницям суші, що видається в море. Цю дільницю суші звуть дельтою. Цю назву ввів у V ст. до н. е. давньогрецький історик Геродот, що помітив схожість між трикутною формою гирла Нілу і заголовною грецькою буквою «дельта» (А).

По суті, дельта являє собою скупчення всіляких осадків, які ріка складає при впаданні в море або океан. У результаті в гирлі утворюється заболочена рівнинна дільниця, яка поступово починає видаватися все далі в море. По мірі подальшого накопичення осадки можуть перекрити основне русло. Тоді вода виходить з берегів і починає пробивати нові виходи до моря. Так з’являються додаткові протоки, які, у свою чергу, забиваються осадками, даючи поштовх появі все нових і нових рукавів, що поступово збільшують площу дельти і змінюють її форму.

Це дивне явище природи — суміш змінюючих русло протоків, боліт, ставків і живописних дільниць суші — справжній рай для водоплавних птахів, багатьох видів риб та інших тварин. Найбільшу популярність у світі мають дельта Дунаю на Чорному морі, Лас – Марісмас у гирлі Гвадалквівіру в Іспанії і Камарг у гирлі французької ріки Рони, де водяться фламінго і табуни напівдиких білих коней.