Як утворюються гірські породи?

1 Липня, 20124:32 pm

0


Як утворюються гірські породи?

Як утворюються гірські породи?

Усі гірські породи на Землі діляться на три великі групи — магматичні, осадочні і метаморфічні — в залежності від способу їх утворення. Породи, що належать до першої групи, виникли з розплавленої магми. Якщо магма затвердіває на глибині, то формуються грубозернисті породи типу граніту.

Коли ж магма виливається на поверхню, вона перетворюється на базальт та інші вулканічні породи.

Осадочні породи — наслідок відкладення і подальшого твердіння переносимих водними потоками і вітром різних осадків у водоймищах і на суші. Деякі з них, на зразок пісковика і глинистого сланця, утворюються з уламків порід, що раніше існували, зруйнованих ріками, дощами або вітрами. Вапняки сформувалися з рослинних і тваринних залишків. Гіпс, кам’яна сіль і багато які інші вапняки складені мінералами, які раніше знаходилися у воді в розчиненому стані. Шари, або пласти, осадочних порід можуть мати товщину від декількох сантиметрів до багатьох сотень метрів.

Під впливом високих температур і тиску гірські породи, що вже склалися можуть змінити свою кристалічну структуру і перетворитися в так звані метаморфічні породи. Так, граніт може стати гнейсом, глинистий сланець покрівельним сланцем, вапняк — мармуром, а пісковик звичайно перетворюється у кварцит.