Як виникають дюни в пустелях?

3 Серпня, 20126:01 pm

0


Як виникають дюни в пустелях?

Як виникають дюни в пустелях?

Для утворення дюн необхідні дві умови — велика кількість піску і вітри, що дують постійно. У залежності від типу піску, характеру місцевості і сили вітру дюни можуть мати різну форму.

Найбільш поширені так звані поперечні дюни утворюють довгі гряди, розташовані, як морські хвилі, перпендикулярно напряму вітру, що переважає. (На морському узбережжі зустрічаються, як правило, саме поперечні дюни.)

Подовжні списоподібні дюни (від арабського слова «шпага, спис»), навпаки, розташовуються паралельно напряму вітру, що переважає. Створені дуже сильними вітрами, вони нерідко тягнуться на багато кілометрів і досягають 100 м заввишки. Улоговини, що продуваються вітром між рядами списоподібних дюн з оголеними корінними породами, традиційно служили основними торговими шляхами кочовим народам пустелі.

Бархани мають майже правильну серпасту форму, і їх загострені хвости — роги — витягнуті в напрямі вітру. Зустрічаються вони в основному в тих пустелях, де піску відносно мало, тому бархани переміщуються по обсипаних гравієм поверхнях або навіть оголених корінних породах. З усіх дюн бархани — найжвавіші. Протягом року вони можуть переміститися на відстань 30 м і більше.

Зустрічаються також зірчасті дюни, які нагадують цілі гори піску. Часом їх висота сягає 300 м, а зверху такі дюни схожі на морську зірку із заломленими променями – щупальцями. Вони утворюються там, де вітри навперемінно дують з різних боків, і, як правило, нікуди не переміщуються.