Яка товщина земної атмосфери?

Травень 23rd, 20122:04 pm

0


Яка товщина земної атмосфери?

У порівнянні з розмірами нашої планети оточуючий її повітряний шар — лише тонка плівка. Хоч у атмосфери немає чітко визначеного верхнього кордону, її товщина наближається до 500 км. На великих висотах розріджена газова атмосфера переходить у майже повний вакуум відкритого космосу.

Наша атмосфера неоднорідна і складається з чотирьох чітко виражених шарів. Найнижчий з них, товщиною приблизно 15 км, називається тропосферою. Тут зароджується більшість бурь і ураганів, а циркуляція повітря постійно приводить у рух хмари.

Наступний шар, названий стратосферою, має товщину 40 км і тягнеться приблизно до висот 50 – 55 км. Там на відміну від тропосфери панує майже повне затишшя, тому саме в стратосфері літають реактивні літаки, уникаючи турбулентних потоків нижнього шару.

Від інших шарів атмосфери стратосфера відрізняється підвищеною наявністю озону. Він безперервно утворюється в цій області атмосфери, а потім знов переходить у кисень під дією ультрафіолетового випромінювання Сонця.

Кількість озону навіть в озоновому шарі дуже мала, однак він грає важливу роль у підтримці життя на Землі. Оскільки на утворення і розпад озону йде багато сонячної енергії, температура в стабільній стратосфері вище, ніж у її неспокійного нижнього сусіда — тропосфери. Вона виконує роль даху, захисного фільтра по підтримці певного клімату в нижній атмосфері. Але головна функція озонового шару в тому, що він затримує велику частину згубного для життя ультрафіолетового випромінювання, пропускаючи стільки ультрафіолету, скільки треба для життя на Землі.

Третій шар — холодна мезосфера — займає наступні 30 км повітряного простору, досягаючи рівня приблизно 80 км. Тут відбувається згоряння метеорних часток.

Далі починається термосфера та іоносфера — останній шар земної атмосфери, що складається з надзвичайно розрідженого й електрично зарядженого повітря, де відбуваються в прямому значенні слова небесні явища — полярні сяйва.