Королівські діаманти

Листопад 13th, 20114:31 pm

0


Королівські діаманти

Благородні камені відрізняються від інших мінералів кольором, прозорістю, живим блиском, твердістю і рідкістю. До найбільш цінних відноситься алмаз. Його назва походить від грецького слова adamas – незламний.

Алмаз – це чистий вуглець, який отримує свою кристалічну модифікацію під впливом високих температур і незвично високого тиску. Кристал алмазу складається з атомів вуглецю, що знаходяться в правильному порядку близько один від одного. Тому кажуть, що алмаз кристалізується в правильній структурі. Найбільш часта структурна форма – восьмигранник, рідше дванадцятигранник і чотиригранник. Найбільш ефектно виглядає 48-гранником.

У природі кристали алмазу рідко бувають плоскограннимі з рівними краями. Найчастіше попадаються деформовані кристали і зростки, так звані двійники. Алмази у вигляді дрібнокристалічних агрегатів називаються бортом. Променисті агрегати відомі під назвою баллас. Карбонадо – це округлі агрегати сірого кольору, що нагадують кокс. Борт, баллас і карбонадо – алмази технічні, використовувані в промисловості.

Хімічні властивості

Зважаючи на незвичайні властивості алмазу дуже довго вважалося, що він складається з так званої алмазної землі, якогось «первинного елементу». Тільки в середині XIX в. було встановлено, що алмаз, як і графіт, – це нестійкий різновид вугілля. При нагріванні без доступу повітря алмаз перетворюється на графіт. У чистому кисні алмаз згорає при температурі 720 ° С, а на повітрі – при 850 ° С. Виключно рідкісні алмази, не містять будь-яких домішок у вигляді вкраплень. Алмаз надзвичайно стійкий до дії хімічних елементів. Тільки селітра і суміш біхромату калію та сірчаної кислоти викликають його окислення.

Фізичні властивості

Практично важливою властивістю алмазу є його спайність. При легкому ударі вістрям інструмента кристал розпадається вздовж площин спайності на гладкі поверхні. Цей метод застосовувався ювелірами для обробки каміння, поки не з’явилися алмазні пили.

На ціну алмазів, проте, впливає інше його властивість – твердість. Він є найтвердішою природною речовиною. При носінні його в прикрасах він сторіччями не втрачає свого блиску. Єдиний матеріал, який може шліфувати алмази, – це алмазний порошок.

Алмаз – крихкий матеріал, нестійкий до механічного впливу. Пліній Старший в «Природній історії» помилково стверджував, що алмази не можна розбити навіть молотом. Виявилося, можна.

Алмази мають велику щільність, тому у воді падають на дно. Завдяки цьому шукачі алмазів могли знаходити їх в піщаному дні і серед річкового каміння.

Чистий алмаз – безбарвний мінерал. Однак такі екземпляри попадаються надзвичайно рідко (найчистіші з алмазів – індійські). Найвищу ціну мають безбарвні камені з ніжним голубуватим відтінком. Найчастіше зустрічаються жовті, значно рідше – червоні, рожеві, фіолетові, блакитні і навіть сірі та коричневі алмази.

Завдяки високому коефіцієнту заломлення світла алмаз має незвичайно сильний блиск і гру кольору, так званий вогонь. Багате, багатоплощинне шліфування може збільшити відображення світла, яке виникає вже при куті падіння, що дорівнює 24,5 °. Вважається, що блиск діаманта не має нічого рівного в світі.

Не зважаючи на красу цього каменю, він не може позмагатися з цілющим камінням, наприклад сердоліком (читаємо статтю про свойства сердолика). Це дуже гарний камінь, який ще і наділений цілющими властивостями.