Міжнародний екіпаж

Жовтень 10th, 20117:47 am

0


Міжнародний екіпаж

Першим космонавтом незалежної України став Леонід Каденюк. Дев’ятнадцятого листопада 1997 року американська ракета-носій «Колумбія» винесла на орбіту космічний корабель «Шаттл» з міжнародним екіпажем на борту: четверо американських астронавтів, японський науковець і космонавт-дослідник, у якого на правому рукаві скафандра яснів синьо-жовтий прапорець. Дослідження космічних просторів допомагає розвитку багатьох наук, у тому числі і астрономії. Наука про зірки дає нам можливість дізнатися нашу долю. Для нас цей процес є досить простим, ми просто вводимо в пошук детский гороскоп і читаємо його. Але чи замислювалися Ви як це все створюється?

Леонід Васильович Каденюк народився в 1951 році в селі Клішківці Хотинського району Чернівецької області. Звідси за польотом «Шаттла» стежила його мати, колишня сільська вчителька. Батько, теж учитель, помер рано — далися взнаки фронтові рани. Діти в сім’ї швидко стали самостійними: добре вчилися, самі порали господарство, ще й спортом наполегливо займалися. Особливо Леонід.

Він завжди знав, що стане льотчиком, і до мети йшов, не озираючись. Командир «Колумбії» Кевін Крігель недаремно сказав про Леоніда Каденюка: «Пощастило мати в екіпажі такого досвідченого пілота». «Космічний стаж» у нього справді великий. До загону космонавтів у Зоряному містечку під Москвою Каденюк прийшов ще в 1976 році, подолавши жорсткий конкурсний відбір. А доти було навчання у вищому військово-авіаційному училищі в Чернігові, робота льотчиком-інструктором.

Як пілот Леонід Каденюк опанував понад п’ятдесят типів і моделей літаків, як космонавт пройшов льотну та інженерну підготовку за програмою «Буран», а також повну підготовку як командир екіпажу корабля «Союз». Готувався він і до роботи на орбітальних станціях «Салют» і «Мир». Каденюк був готовий працювати в космосі кожної хвилини. І, довідавшись, що Україна готується послати свого космонавта на американський корабель, написав листа українському президентові, запропонувавши свій досвід і підготовку.

У 1995 році Леонід Каденюк переміг у відбірковому конкурсі на політ у складі міжнародного екіпажу і розпочав вишкіл за програмою «Шаттл». Крім того, він пройшов відповідну фахову підготовку з біології, геології, вивчав методики проведення наукових експериментів. На «Шаттлі» упродовж шістнадцяти діб Каденюк вів експеримент, пов’язаний з вивченням впливу мікрогравітації на розвиток рослин.
Висока людська порядність, сумлінне ставлення до будь-якого завдання, високий професіоналізм у всьому, що б не доводилося робити, — це не просто слова зі службової характеристики, підписаної керівником загону космонавтів. За цими словами — доля людини, її шлях до зірок.

Цей шлях уже був прокладений першим українцем у космосі — Павлом Поповичем, який входив до «гагарінського» набору космонавтів. І протримався він серед його льотного складу чи не найдовше. На кораблі «Восток-4» льотчик-космонавт Павло Попович 12 — 15 серпня 1962 року разом з Андріяном Ніколаєвим, котрий пілотував корабель «Восток-3», здійснив перший в історії груповий політ. А майже через двадцять років уже генерал Попович став командиром екіпажу на кораблі «Союз-14», виконавши разом з бортінженером Юрієм Артюхіним п’тнадцятидобовий політ на орбітальній станції «Салют-3». Таке в космонавтиці вдавалося небагатьом.

Груповий політ космічних кораблів довів, що людина може тривалий час перебувати у космосі, а отже, — можливі й дальні космічні експедиції. Доведено було також, що можливо зблизити і зістикувати окремі космічні апарати безпосередньо на орбіті. Це стало першим кроком до створення Стаціонарних орбітальних космічних станцій.