Нові дисципліни сучасного волейболу

18 Травня, 20113:18 pm

0


Нові дисципліни сучасного волейболу

Нові дисципліни сучасного волейболу

Волейбол – один із наймасовіших та демократичних видів спорту. Саме ця гра дає таку активну діяльність, про яку ще Рене Декарт сказав: “Спостерігайте за вашим тілом, якщо бажаєте, аби ваш розум працював вірно”. Волейбол та його правила гри пройшли довгий шлях еволюції, протягом якого все було спрямовано на видовищність та доступність цього виду спорту [3].
З появою нових правил за системою “тай-брейк” із нарахуванням очка після кожного розіграшу м’яча гра набула нового характеру. Кожна помилка може принести команді виграшне очко або його програш. З моменту появи гравця “ліберо” шлях у волейбол було відкрито спортсменам із невеликим зростом, які є віртуозами в захисті на задній лінії. Дозволено грати будь-якою частиною тіла, навіть ногою. Але прихильники волейболу не зупинились. І в класичному волейболу з’явились дві нові дисципліни – пляжний волейбол і парк-волей [1].

 

Датою народження “біч-волею” вважають 1927 р. (Франція). Ігри відбуваються на піску і просто неба. Усі матчі проводяться з 3-х партій з нарахуванням очка після кожного розіграшу м’яча. Партію виграє команда, яка здобула 21 очко з мінімальною перевагою у 2 очки. У разі рівного рахунку в партіях (1: – 1) грається третя, до 15 очок із мінімальною перевагою у 2 очки [3].
На відміну від класичного волейболу, де команда складається із шести гравців, у “біч-волей” грають дуети. Майданчик у “пляжників” дещо менший і має вигляд прямокутника 16×8.
У першому офіційному чемпіонаті України серед чоловіків, який відбувся влітку 1996 року, взяли участь 15 дуетів, у жінок -9. У сезоні 2000 року спостерігається значна еволюція: у чоловіків 57 дуетів, у жінок більше на 25 [2].

 

Серед спортсменів-професіоналів можна виділити дуети, які мають шанс добре виступити на змаганнях міжнародного рівня.
Це кияни Віталій Стадніков та Євген Мороз, запоріжці Андрій Букін та Дмитро Пивоваров, одесити Данило Констянтинов і Олег Бєлінський. Школу Миколаївського пляжного волейболу очолює Ігор Оліфер, який сам виступає на змаганнях дома й за кордоном. Вдалим можна вважати 7 місце на чемпіонаті Європи, що проходив у Італії, наших дівчат Ольги Подурян та Галини Ошейко.
У Токіо в 1998 р. відбувся конгрес ФГВБ, який затвердив принципи для початку розвитку у світі ще однієї дисципліни волейболу – парк-волей.
Парк-волей грається двома командами по чотири гравця в кожній. Майданчик повинен мати тверду поверхню, його розміри становлять 7×14м. Інші розміри можуть бути адаптованими, залежно від віку та статі гравців (6×12 м; 8×16 м). З назви видно, що це гра на відкритому повітрі, але вона може проводитись й у приміщенні. Для стимулювання довгого розіграшу м’яча враховуються тільки основні технічні помилки. Торкання сітки не карається, якщо це не заважає грі. Кількість партій визначається організаторами змагань. Кожна партія грається до 25 очок, а вирішальна -до 15 із різницею у 2 очка [4].

 

Досліджуючи хід змагань із класичного волейболу серед жіночих команд факультетів ЧНУ можна зробити висновок, що 80 % гравців -початківці. Багато очок команди втрачають через невміння виконувати подачу з відстані 9 м та на прийомі подачі. Для того, щоб команда з шести гравців працювала як одне ціле, потрібен тривалий час для технічної та тактичної підготовки з поділом на захисні функції трьох гравців задньої лінії та атакуючі функції трьох гравців передньої лінії. Під час матчів спостерігалось непорозуміння між гравцями щодо взаємодій та розіграшу м’яча на три удари. Тому доцільно впроваджувати на заняттях із початківцями саме парк-волей (4×4). За умов цієї гри йде універсалізація гравця, тобто він розвивається і як захисник, і як атакуючий, і як пасуючий. Майданчик 7×14 м спрощує умови подачі й прийому.
Парк-волей – є чудовим уведенням до гри в класичний та “біч-волей”.

Дмитро Гакман
Науковий керівник – викл. У стінова Т. Б.

Використана література:
1. Гірценко А. Феміда -Газета “Волейбол”. – №2. – 2001.
2. Піменов П.П. Волейбол – Ів. Франківськ, 2000.
3. Тіщенко І.М. Очікує знову нас пляжний волейбол – Газета “Волейбол” – №1.-2001.
4. ФІВБ: Офіційні міжнародні правила. – К, 2000