Оперативно-новинні жанри – Прес-реліз

9 Лютого, 201212:31 pm

0


Оперативно-новинні жанри – Прес-реліз

Це група жанрів, які оперативно передають раніше не відому новинну інформацію, яка стосується базового суб’єкта PR. Об’єкт відображення в оперативних жанрах – новинний факт, пов’язаний з діяльністю базового суб’єкта PR, предмет – подія, особа.

До оперативно-новинних жанрів відносимо прес-реліз і запрошення.

Прес-реліз

Це основний жанровий різновид PR-текстів, простий та ефективний засіб передачі точної оперативної інформації. Мета його – захопити увагу журналістів та “лідерів думок” для пошуку додаткової інформації.

Жанрова своєрідність прес-релізу полягає насамперед у максимальній локалізації просторово-часових координат новинної події. Він присвячений одній події (тобто відзначається однотемністю) і повинен обов’язково передавати інформацію про місце, час, характер події (т.зв. хронотоп). Усі ці особливості концентруються в першому абзаці тексту – ліді, який є фактологічною основою прес-релізу.

Текст цього жанру включає в себе не тільки опис новинної події, а й дає деякі факти явища, котрі можуть подати більш повну інформаційну картину. Ці факти, знову-таки, повинні підлягати єдиному хронотопу і поставати у хронології (це пояснюється тим, що прес-реліз виник тоді, коли інформагентства вимагали від агентів стандарту “що, де, коли”).

На практиці прес-реліз – це практично будь-яка текстова новинна інформація, що призначена для ЗМІ й виходить в організації. Об’єкт зображення в прес-релізі – інформація про нові товари та послуги плюс реклама. Прес-реліз присвячується одній події.

Актуальна оперативна інформація, відображена в цьому PR-тексті:

• нова подія, продукт, послуга;
• управлінські зміни в організації (пов’язані з банкрутством, порушеннями, створенням нових філіалів, зміною тощо);
• публічні виступи в ЗМІ провідних спеціалістів компанії;
• урочисті події (ювілеї);

Оформлення: бланк фірми (без реквізитів), назва “Прес-реліз”, справа вгорі – контактна особа, яка може дати додаткову інформацію, ембарго (час розсилки). Після заголовка, який подає основну новину, йде лід-абзац (розширений заголовок): хто, що, де, коли. У ліді можливі й додаткові теми: чому і для кого. Науковці застерігають піарменів від однієї вади, якою грішить більшість із них: не перевантажувати цифрами! Мова прес-релізу повинна бути близькою до тієї, якою користуються журналісти при створенні матеріалів.

Текст подається за принципом “оберненої піраміди”: від найважливішого до менш важливого. Кожен абзац – це окремий блок, який відділяється пробілом.

Параметри тексту: прес-реліз завжди подається на одній сторінці, великим шрифтом через подвійний інтервал, з широкими, до трьох сантиметрів, берегами (повинен бути простір для поміток журналіста). Текст у прес-релізі не виділяється, окрім лід-абзацу (напівжирний). Це мотивовано тим, що структура даного жанру передбачає побудову “від основного до другорядного”, тому журналіст легко орієнтуватиметься й без шрифтових виділень.

Стосовно розсилки виділяють два види прес-релізів: анонс (прес-реліз, що розсилається наперед) і новинний прес-реліз, або ж ньюс-реліз (котрий роздається під час події чи розсилається опісля). Спосіб розсилки – пошта (нетерміново) і факс (терміново).

Термін, протягом яких слід розсилати прес-релізи:

• на радіостанцію – за 3 дні до події;
• на телебачення – за 4 дні до події;
• в редакцію щоденних газет – за 7-10 днів;
• в редакцію тижневиків – за 2-3 тижні;
• в редакцію місячників – за (1,5-2 місяця).