Перспективи розвитку інтегрованого навчання у вітчизняних ВНЗ

26 Жовтня, 20133:52 am

0


Перспективи розвитку інтегрованого навчання у вітчизняних ВНЗ

Проблема взаємини і взаємозалежності природничо-наукових, гуманітарних та загально-технічних дисциплін у процесі навчання в вузі – одна з найбільш обговорюваних проблем у сфері вищої освіти. У ній перетинаються різні підходи, що існували раніше у вищій школі, домінуючі тенденції, що сформувалися в період активного формування вузів вищого рівня акредитації, так званого періоду універсалізації вищої школи і сьогоднішні тенденції економічності навчання, з прагненням збільшити вміст виключно прикладних дисциплін.

Наприклад пропонуємо розглянути формування курсу логістики, який в певних умовах може перерости в спеціалізацію підготовки молодого фахівця.

Логістика зараз стала важливою складовою багатьох галузей економіки, направляючи в оптимальне русло циркуляцію товарів, послуг, транспорту. На основі логічних схем будується і мережа автотранспортних перевезень. Вона включає в себе взаємовигідні відносини власників транспортних засобів, виробників, дилерів. Зараз уже є кілька вітчизняних і зарубіжних закладів, які готують спеціалістів за цим напрямом, про ефективність їх роботи можна прочитати на сайті отзывы о вузах.

Кожна поважаюча себе фірма – виробник або дилерська мережа підтримує стосунки з певними транспортними підприємствами, а ті, у свою чергу, мають фахівців щодо оптимальної організації перевезень, так званих транспортних логістів, які повинні забезпечити :

– універсальність транспортного устаткування, яка дозволяє швидко і без особливих складнощів пристосовувати його до певних типів перевезень;

– створити інформаційну базу споживачів, які потребують вантажоперевезення;

– створити схему і систему швидких розрахунків;

– забезпечити охоронний супровід перевезень дорогих вантажів;

– забезпечити митний пропуск вантажів, що відправляються або отримуються з-за кордону;

– координувати міжнародні перевезення відповідно до законодавства країн, по території яких проходить маршрут;

– керувати диспетчерською службою;

– забезпечувати технічну підтримку транспорту за маршрутом проходження.

Ким є в цьому випадку спеціаліст з транспортної логіці: інженер, який правильно підбере транспортний засіб для перевезень; економіст, який найбільш вигідно організує маршрут; юрист, який оформив безпеку і безперешкодне пересування вантажів, а, може бути, психолог, правильно підібрав команду для транспортної операції?

Звичайно добре, коли фахівці детальних спеціалізацій присутні в логічній організації, але є кілька труднощів :

– як правило, певні маршрути і замовників обслуговують конкретні люди, що володіють універсальними знаннями в цьому зв’язку ; замовник не хоче мати справи ні з власником логістичної фірми, ні цілим штатом співробітників. Йому потрібен координатор, що сполучає в собі всі знання і повноваження.

– простіше специфікувати напрямки транспортних потоків, а не забезпечувати їх розширеним числом вузьких спеціалістів;

– така організація логістичних агентств і підприємств – світова практика діяльності, а не наш вітчизняний продукт.

Це один із прикладів, взятих з сучасної прикладної економіки, що показує необхідність створення інтегрованого навчання.

Так, будучи одним з найперспективніших напрямів сучасної освіти, процес інтеграції знаходиться в експериментальній стадії і потребує глибокого теоретичному обґрунтуванні його методологічних, психолого-педагогічних і змістовних аспектів. Але за ним – майбутнє вищої школи, замкнутий на що розвиваються інтегруючих процесах економіки, промисловості і суспільства в цілому.

Теги:  ,