Південноафриканська література нідерландською мовою

17 Лютого, 20134:11 pm

0


Південноафриканська література нідерландською мовою

Тут мова африкаанс виступала в функції розмовної мови, а в літературі користувались нідерландською мовою. Література, як і в XVII ст., все ще жанрово обмежена і тематично однотипна. Домінує мемуарно-описова література, оскільки в умовах першого колоніального поселення велике значення мало ведення таких записів і спостережень. Автори цих щоденників – офіційні посадовці, котрі за своєю посадою були зобов’язані вести такі записи. Крім того, записи починають вести і поселенці (африканери, «вільні бюргери», які народились і виросли в Південній Африці).

В «Щоденнику» Адама Таса (1668-1722), крім подій особистого життя автора, описані епізоди боротьби за права «вільних бюргерів», проти беззаконня колоніальної влади. Посадовці зображені в’їдливо ,саркастично, викрито бездушний бюрократизм, егоїзм представників влади. Тас також написав памфлет «Контрадедукція» (1712), у якому різко критикує діяльність губернатора у Кейптауні.

Наприкінці XVIII ст. вийшли записки молодого африканера (бура) Пітера Клута (1756-1790) про експедицію у глиб країни. Записи частково ведуться на африкаанс.

Пізнавальне значення мають записи про плавання рікою Оранжевою шведа Хендрика Вікара. У його «Звіті» описаний 4-річний період проживання серед місцевих жителів.

Четверо братів ван Раєнів в різний час були учасниками експедиції вглиб країни. Найцікавіший щоденник наймолодшого з них – Дірка ван Раєнена (1754-1828). Описав відчайдушну боротьбу переселенців (бурів) за своє існування, їх обурення правлінням Ост-Індської компанії.