Погіршення становища Імперії в IV столітті

21 Серпня, 20135:46 am

0


Погіршення становища Імперії в IV столітті

Гноблення народних мас у IV столітті. Після царювання Діоклетіана боротьба за імператорську владу розгорілась з новою силою. Переміг у цій боротьбі полководець Костянтин. Він не гребував нічим, щоб захопити і втримати владу: порушував клятви, по-зрадницькому вбив свого союзника. Він наказав умертвити рідного сина, запідозривши, що той хоче зайняти його престол.

Щодо трудящих імператор Костянтин був ще нещаднішим. Щоб забезпечити власників землі робочими руками, він заборо­няв колонам залишати маєтки, Колона-втікача повертали заку­тим у кайдани. Вважалось, що рабовласник, який бив раба до Смерті, робив йому добро, оскільки бажав його виправити. Пра­цівників в імператорських майстернях таврували, як рабів.

Розкішне життя імператора і вельмож, утримання великої армії і безлічі чиновників та шпиків потребували багато грошей. Було збільшено податки. Людей, що не сплаїили податку, били батогами. Щоб городяни Не могли ухилитися від сплати податків, їм було заборонено переселятися в інші міста і змінювати свої заняття. Діти зобов’язані були займатися тим, чим займалися батьки.

Християнство — пануюча релігія. Костянтин розумів, що одними батогами, кайданами і стратами не можна примусити людей безмовно коритися. Імператор бачив, що християнство краще, ніж інші релігії, допомагає тримати експлуатованих у по­корі. Християнська церква мала великий вплив на бідняків і ра­бів і вчила їх: «Христос терпів страждання на хресті і Вам велів терпіти, за це ви дістанете нагороду після смерті в раю», «Владу імператора встановив сам Бог», «Раби, в усьому коріться госпо­дарям вашим».

У 313 році Костянтин дозволив християнам відкрито збира­тись і будувати храми. Імператор та інші рабовласники щедро дарували християнській церкві землі, гроші й коштовності. Не­забаром церква стала великим землевласником і лихварем. Але користувались цими багатствами не всі члени християнських гро­мад, а переважно епіскопи і священики. Незважаючи на страшенну жорстокість і віроломність Костян­тина, церква оголосила його святим.

Перенесення столиці. Костянтин збудував місто на березі протоки Босфор. Раніше на цьому місці була грецька колонія Візантії.

Місто було названо Константинополем, що означало^мі­сто, Костянтина», Воно стояло в центрі східної половини імперії, на перетині морських і сухопутних шляхів. Незважаючи на збід­ніння імператорської скарбниці, в Константинополі були спору­джені чудові будинки, а також християнські храми. В 330 році столицю імперії було перенесено в Константинополь.

Руйнування пам’ятників мистецтва і переслідування науки християнами. Користуючись підтримкою імператорів, християни почали переслідувати інші релігії, Вони розбивали статуї богів, а стародавні храми руйнували або перетворювали в християн­ські церкви. Загинуло багато цінних творів мистецтва. Наприкінці IV століття імператор заборонив проводити присвячені Зевсу Олімпійські ігри.

Християни почали боротьбу з наукою, бо вона суперечила євангельським легендам. Вони спалили дуже багато рукописів відомої бібліотеки в Александра, знищили наукові твори і в ін­ших містах. На вулицях Александра юрба християн розтерзала жінку-вченого Іпатію. Іпатія була однією з перших мучениць на­уки, які загинули.

Класова боротьба в IV столітті. Хоч християнство і стри­мувало частину” бідняків та рабів від боротьби з експлуататора­ми, але ні релігія, ні жорстокості не могли повністю придушити опір пригноблених. Раби й, колони, доведені до відчаю злидня­ми і карами, ховалися в лісах. Втікали і городяни, не чекаючи приходу збирачів «податку з батогами. Збираючись у загони, вті­качі нападали на чиновників, на маєтки рабовласників і навіть на міста. Один епіскоп з обуренням писав: «…піднімається зухва­лість поселян проти їх володарів, і раби-втікачі, всупереч вчен­ню християнському, не тільки тікають від своїх господарів, а й учиняють на них люті напади».

Господарство імперії дуже занепало. Майже припинилась тор­гівля, безлюдними стали багато міст і цілі області, особливо в західній частині імперії.