Політична діяльність Теодота Галіпа в кінці XIX – на початку XX ст.

7 Травня, 20114:54 am

0


Політична діяльність Теодота Галіпа в кінці XIX – на початку XX ст.

Політична діяльність Теодота Галіпа в кінці XIX – на початку XX ст.

Теодот Галіп – видатний український політичний діяч, письменник, адвокат. Його політична діяльність поки що досліджувалася мало.
Народився Теодот Галіп 19 червня 1873 р. у невеличкому селі Волока Вижницького повіту. Родина була заможною, тому змогла дати синові хорошу освіту. Вчився в гімназії, а пізніше на юридичному факультеті Чернівецького університету. Саме в навчальних закладах почалося його знайомство з політичною ситуацією в краї, а також перші спроби проявити себе в суспільному русі.
В той час переважна більшість українських студентів були прихильниками москвофільства. Під впливом їхньої пропаганди опинився і Теодот Галіп. В університеті він вступив до москвофільського студентського товариства “Буковіна”, яке 1894 р. австрійська влада закрила.

 

Після розпаду “Буковини” Т.Галіп ще деякий час залишався на позиціях москвофільства, але незабаром його політична орієнтація змінилась. Під впливом ідей І.Франка, М.Драгоманова, а особливо С.Смаль-Стоцького Теодот Галіп переходить у табір народовців. Спочатку він не проявляв особливої активності. Тільки в 1905 р. під час створення політичної партії народовців “Національна Рада русинів на Буковині” він заявив про себе, ставши співавтором програми партії. Галіп звинувачував керівництво “Національної Ради” у надмірній лояльності до влади. Ці розбіжності вилилися у серію конфліктів, які завершилися створенням окремої Радикальної партії на чолі з Т.Галіпом. Це сталося 16 червня 1907 р.

 

Наступним кроком Т.Галіпа у справі популяризації ідей радикалізму стало заснування незалежної газети “Народна справа”, яка виходила двічі на місяць з грудня 1907 р. В 1909 – 1910 pp. органом радикалів Буковини була газета “Громадянин”. Т.Галіп і його однодумці вимагали забезпечити українських селян землею, зменшити робочий день до 8 годин, заборонити роботу жінок і дітей в нічний час, встановити прогресивний податок на прибутки, створити окремий автономний український край у рамках Австро-Угорщини. На вибори 1911 р. радикали пішли єдиним фронтом з народовцями і провели в сейм свого лідера.

 

У представницькому органі Т.Галіп займався розробкою нового виборчого закону до Чернівецької міської ради, який був прийнятий 12 жовтня 1912 p., а також працював над законом про санацію Союзу хліборобських спілок “Селянська каса”. Чимало зусиль він доклав для розвитку “Союзу Січей” на Буковині. Найбільш тісно в цей період співпрацював з М.Васильком, поборюючи прихильників Української народної партії.
Отже, період з 90-х років XIX ст. до 1914 р. в житті Теодота Галіпа став важливим етапом становлення його політичних переконань. Починав він традиційно з ідей москвофільства, потім перейшов на позиції народовства, зрозумівши безперспективність орієнтації на Російську імперію. Зробив чимало для становлення першої української політичної партії краю, а пізніше пов’язав свою долю з ідеями радикалізму. Напередодні Першої світової війни він став одним з лідерів українського національного руху на Буковині, відомим адвокатом, депутатом Буковинського сейму, активним діячем січового руху, видавцем і журналістом.

Сергій Добржанський
Науковий керівник – доц. Яценюк Т.С.

Використана література

1. Галіп Т. З моїх споминів. //Буковинський журнал. – 1994. – № 12. -С. 152-179.
2. Галіп Т. Історичний момент. //Громадянин. – 1910. – № 35. – С. 1-2.