Позитивний зарубіжних досвід у сфері підтримки національних товаровиробників

30 Квітня, 201611:30 am

0


Позитивний зарубіжних досвід у сфері підтримки національних товаровиробників

Досвід Туреччини в розвитку малого і середнього бізнесу є унікальним. Адже малий та середній бізнес грає важливу роль в економіці Туреччини і становить основу її торгово-промислового комплексу.

Використовуючи, в першу чергу, досвід Туреччини силами палати підприємців країни близького зарубіжжя, з метою підтримки своїх товаровиробників у нових умовах СОТ, планують ввести відповідний інструмент у вигляді сертифіката, який повинен нести в собі такі характеристики:

I. Повинен декларуватися як доступний до отримання будь-якого суб’єкта підприємництва в незалежності від резидентства.

II. Повинен бути інструментом неявних бар’єрів для іноземних постачальників.

III. Повинен стати бар’єром для псевдо вітчизняних товаровиробників і надавачів послуг, шляхом використання розробленої методології визначення фактичного виробництва.

IV. Має стати інструментом ранжирування суб’єктів підприємництва за рівнем конкурентоспроможності або глибини переробки продукції або локалізації або технологічності виробництва, послуги, роботи.

Діяльність експертів-аудиторів складається в складі експертної комісії регулюється нормативними документами.

Ефективність впровадження в країнах близького зарубіжжя подібних сертифікатів диктується:

– Підтримкою виробників, яка не суперечить умовам СОТ;

– Видачею сертифікатів за принципом “Єдиного Вікна”;

– Проведенням достовірної оцінки галузевими експертами асоціацій можливостей виробника з випуску продукції у відповідному періоді при використання обладнання і виробничих ресурсів (принцип резидентства не враховується);

– Стимулюванням якісного виробництва товарів, робіт, послуг, стимул до локалізації виробництва;

– Залученням організаторів державних закупівель до участі в проведених конкурсах на придбання товарів, робіт і послуг у постачальників, які використовують реєстр сертифікатів.

– Внутрішній аудит, з метою актуалізації відомостей про підприємства, які отримали індустріальний сертифікат і відповідають встановленим критеріям

Подібну практику на користь вітчизняних товаровиробників використовує не тільки Туреччина, а й інші члени СОТ.

Пред’явлення всіх зазначених заходів підтримки в рамках проведення конкурсів державних закупівель та закупівель квазі-державного сектора в країнах близького зарубіжжя сприятиме обмеженню кола потенційних постачальників в першу чергу за рахунок залучення вітчизняних товаровиробників, а також стимулюватиме іноземні компанії відкривати виробничі потужності.

Літературні джерела:

Лаура Аристанова. Заходи державної підтримки малого і середнього бізнесу в умовах світової інтеграції. Досвід Туреччини застосовний в РК. // “Проблеми та перспективи розвитку науки на початку третього тисячоліття у країнах Європи та Азії”. – Переяслав-Хмельницький, 2016 р. – 313 с.