Процес підготовки до проектування одягу вузького призначення

29 Березня, 201512:12 pm

0


Процес підготовки до проектування одягу вузького призначення

Для проектування одягу для будівельників необхідні спеціальні дослідження, в першу чергу по збору та систематизації вихідної науково-обґрунтованої інформації. Необхідно врахувати весь спектр вимог, що характеризують специфічні умови праці.

За даними аналізу літератури систематизовані вимоги до проектування спецодягу для будівельників: споживчі, соціальні, функціональні та естетичні забезпечують комфорт, зручність і безпеку використання.

Соціальні вимоги враховують відповідність виробу споживчому попиту, цільовим призначенням, статево-віковим ознакам споживачів. Виробами можуть користуватися не тільки чоловіки або жінки, але й діти.

Можливі варіанти універсальних виробів з невеликим розходженням по модельним та конструктивним рішенням. Вченими було встановлено, що переважає всесезонний одяг. Головна вимога – максимальне забезпечення функціональних можливостей одягу.

Функціональні вимоги включають в свій склад наступні: захист від кліматичних впливів і механічних пошкоджень, відповідність параметрів і форми одягу розмірам тіла. Будівельник перебуває тривалий час на свіжому повітрі, часто з ранку до темряви. При цьому тепловий стан його організму постійно змінюється від комфортного до перегріву, потовиділення або переохолодження. В костюмі повинні бути передбачені способи збереження параметрів простору під одягом. Наприклад, функціональний комір і капюшон забезпечать захист тіла людини від дощу, вітру і пилу. Переважно використовувати одяг прямого, вільного, в крайньому випадку напівприлягаючого силуету.

Для захисту рухливих ділянок тіла – згини рук і ніг – від механічних пошкоджень і забезпечити стійкість до забруднень застосовують накладки з міцнішого матеріалу, ніж основна тканина.

Основні вимоги до матеріалів: достатня паро-і повітропроникність, міцність, довговічність, простота догляду. В якості матеріалу переважають тканини з натуральних волокон зі спеціальними просоченнями, що забезпечують гігієнічні вимоги та легкість у догляді. На окремих ділянках вироби використовуються деталі з синтетичних або комбінованих тканин, що володіють підвищеною міцністю. Застібки повинні бути зручними і надійними.

Естетичні вимоги визначають художню концепцію вироби. Якщо мова йде про костюм для будівельника – це фактура матеріалів, колірне рішення, форма дрібних деталей, оздоблювальні матеріали, фурнітура. Яскраве забарвлення потрібне для кращої видимості, щоб уникнути нещасних випадків. Кількість кольорів в одному виробі не повинно бути більше трьох.

При розробці такого одягу важливим фактором є проведення антропоморфологічних досліджень для виявлення динамічних ефектів під час активних рухів тіла.

Спостерігаючи робітниками під час виконання посадових обов’язків, виявляють характерні рухи і пози. Потрібно пам’ятати, що костюм повинен забезпечує свободу рухів в роботі. Покрій костюма і форма повинні давати можливість для більшої амплітуди рухів рук і ніг.

Літературні джерела:

Ажар Ібраєва, Еркебулан Карім, Ібраєва Ажар Ісабайкизи. Покращення процесу проектування спеціального одягу для будівельників. // “Проблеми та перспективи розвитку науки на початку третього тисячоліття у країнах Європи та Азії”. – Переяслав-Хмельницький, 2015 р. – 412 с.