Причини вступу США у Першу світову війну

Червень 27th, 20113:05 pm

0


Причини вступу США у Першу світову війну

XX ст. докорінно змінило роль Сполучених Штатів Америки у світовій політиці. При цьому багатьох дослідників особливо дивує те, з якою швидкістю їй вдалося трансформуватися з відносно ізольованої країни у західній півкулі у державу всесвітнього розмаху. І можна гадати, як би склалася доля США, якщо б не вибухнула в Європі Перша світова війна.
Не зважаючи на свій високий промисловий потенціал, Штати до самого початку війни залишались у становищі боржника європейських країн. Так, у 1914 р. чиста заборгованість США іноземним країнам визначалась у 3.236 млн. дол. У 1919 p. вже інші країни були винні Штатам 12.253 млн. дол.
Але окрім економічного зросту, війна дала Америці шанс відійти від традиційної політики ізоляціонізму по відношенню до Європи і взяти на себе участь у вирішенні справ світової політики.
Президент США В. Вільсон, не зважаючи на початок війни, все ще вірив, що йому вдасться примирити інтереси США, Англії і Німеччини – трьох наймогутніших, за його думкою, держав, Причому США мали б відігравати тут провідну роль. Оголосивши після початку війни нейтралітет, Вільсон вирішив узяти на себе посередницьку роль. У січні 1915 р. найближчий помічник президента Вільсона полковник Е. Хауз вирушив з таємною місією до Європи. Його завданням було переконати німців і англійців у невідповідності їхнім інтересам продовження конфліктів і запевнити головних суперників, що саме США допоможуть вивести відносини двох країн з глухого кута. Але
Німеччина й Англія свято вірили в свою перемогу і не бажали прислухатися до порад Хауза.
Тим часом торгова і кредитна (з жовтня 1915 р.) політика Штатів усе тісніше пов’язувалася з економікою країн Антанти, а Німеччина ж у цей час розпочинає підводну війну. 7 травня 19І5р. було потоплено англійський лайнер “Лузітанія” зі 128 американцями   на   борту.   Це   змусило   Вільсона   серйозно замислитися над можливим вступом до війни, але антивоєнні настрої американського суспільства і президентські вибори, що мали відбутися в недалекому майбутньому, призупинили здійснення цих намірів.
У жовтні 1915 р. Вільсон розробив новий план мирного посередництва: якщо Німеччина і Англія погодяться на мирні переговори, Вільсон був згідний виїхати до Європи (що було нетрадиційно для американських президентів) для керівництва мирною конференцією. В разі відмови Німеччини США за сигналом союзників оголосила б їй війну.
У грудні Хауз виїхав до Європи. Напружені переговори в Лондоні, Берліні і Парижі фактичних успіхів американській дипломатії не принесли, якщо не рахувати так і не впровадженого у життя “Меморандуму Хауза – Грея”.
В січні 1917 р. Німеччина оголосила необмежену підводну війну і пригрозила, що в разі порушення нейтралітету США вона піде на союз з Мексикою і допоможе їй повернути захоплені Штатами території.
Цей ультиматум і звістка про Лютневу революцію в Росії та встановлення там демократичної республіки, а також той факт, що Англія тоді перебувала на межі фінансової кризи і тепер Штатам можна було б вступити у війну в ролі доброчесного покровителя західного союзника, остаточно переконали Вільсона про необхідність США вступати у війну на боці Антанти, про що і було оголошено 2 квітня 1917 р. на засіданні американського Конгресу.

Олександра Міхасюта
Науковий керівник – проф. Фісанов В.П.

Використана література:
1. Архів полковника Хауза. – Т. 4. – М., 1944. – 404 с.
2. Ллойд Джордж Д. Военные мемуары. – Т. 1. – М., 1934. – 678 с. З.Гершов 3. М. “Нейтралитет” США в период первой мировой войны М., 1962.-244 с.
3. Уткин А. И. Дипломатия Вудро Вильсона. – М., 1989. – 319с.

Аренда и производство туалетных кабин в Москве только на https://tualetoff.ru/.