Принципи оснащення шкільного будинку і садиби

Лютий 1st, 201410:39 am

0


Принципи оснащення шкільного будинку і садиби

Шкільний будинок і садиба повинні відповідати вимогам навчально-виховної роботи школи. Ці вимоги в основному такі:

а) будинок школи треба споруджувати якнайближче до центра шкільного мікрорайону і далі від багатолюдних, шумних і курних вулиць; на деякій відстані від інших будинків, щоб забезпечити доступ сонячного проміння;

б) архітектура будинку повинна бути розрахована на максимальну інсоляцію і доступ здорового повітря;

в) внутрішній план повинен відзначатися простотою, щоб діти з першого дня перебування в школі могли вільно орієнтуватись у приміщенні і обходитися без сторонньої допомоги;

г) сонячна частина будинку відводиться під класи;

д) рекреаційне приміщення повинно бути недалеко від класів;

е) коридори треба робити просторі, без крутих поворотів, а сходи – широкі, добре освітлені і безпечні в пожежному відношенні;

є) входи і виходи повинні бути такі, щоб діти за кілька хвилин могли звільнити шкільне приміщення. Вхідні двері слід ставити так, щоб вони відчинялись в обидва боки й були двостулковими.

Розподіл приміщень під класи, навчальні кабінети, служби, їх розміщення по поверхах залежать від типу шкільного будинку. Проте кабінет директора, учительська, канцелярія, бібліотека, фізкультурний зал, буфет, гардероб, як правило, повинні бути на першому поверсі.

Класи для занять – основні шкільні приміщення. Вони повинні відповідати певним санітарно-гігієнічним вимогам. Довжина класу не повинна бути більшою за 9-10 м, ширина 7 м, висота 3,5-4 м. Площа класу визначається з розрахунку 1,24 кв. м на одного учня молодших класів і 1,5-2 кв. м на одного учня старших класів. Вікна в класах можуть бути з одного (лівого) боку, хоч допускається і додаткове освітлення, а стіни – рівні й побілені.

Архітектурне і господарське, а також художнє оформлення класу повинно бути строгим, витриманим, створювати затишок, викликати в учнів бажання працювати.

Велике значення для нормальної навчально-виховної роботи в класі має вентиляція. Треба, щоб на кожного учня припадало на годину 15-20 куб. м свіжого повітря. Для цього класи провітрюють на перервах.

Садиба школи повинна бути затишна. Декоративні насадження, квітники, рівні, чисті доріжки – усе це має прикрашати садибу.

Основну частину садиби займає навчально-дослідна ділянка. Решта території використовується для фізкультурного і географічного майданчиків, саду, під господарський двір.

Там, де розміри шкільної садиби не дозволяють цього, навчально-дослідну ділянку і сад розбивають окремо, але недалеко від школи. Під допоміжні будівлі і господарський двір відводиться територія, ізольована від основної частини шкільної садиби, з самостійним проїздом з вулиці.

Відомості про автора: С. Ф. Збандуто