Розширення Європейського Союзу на схід: деякі економічні та політичні наслідки для України

Червень 26th, 20116:05 pm

0


Розширення Європейського Союзу на схід: деякі економічні та політичні наслідки для України

Серед регіональних геополітичних утворень в Європі, та й у світі загалом особливим динамізмом вирізняється Європейське Співтовариство. В найближчому майбутньому Україна не має шансів опинитися в лоні Європи, тоді як її західні сусіди, в першу чергу Польща, Угорщина, пізніше Словаччина, незабаром стануть членами ЄС.
Вступ центрально-східних держав у співтовариство найбільш вагомого удару завдасть дрібній торгівлі. Після розпаду Радянського Союзу вона набула чималого розвитку, особливо між Україною та Польщею, і зайняла чільне місце у поповненні бюджету як однієї, так і іншої. Тому запровадження Шенгенського візового режиму (Польща зробить це 1 липня 2003 р.) в сусідніх на схід від неї країнах вдарить не лише по Україні; Пов’язане з ним обмеження дрібної торгівлі завдасть шкоди Промисловості в економічно слабше розвинених периферійних регіонах Європейського Союзу. Можливе зниження експорту можна очікувати виробникам сільськогосподарської продукції – в ЄС вони обкладаються більш високим митом. Водночас сприятливий для України той факт, що загальний зовнішній митний тариф, до якого приєднаються нові члени Союзу, в середньому нижчі ніж існуючі сьогодні національні, що, безумовно, викличе ріст імпорту з України.
Імплементація Шенгенських домовленостей країнами Центральної та Східної Європи може порушити історичні зв’язки в деяких регіонах. Найбільш серйозною в цьому плані постає Проблема національних меншин, зокрема, угорської. Так, введення віз неодмінно послабить контакти між угорцями України, 90 % яких проживає на Закарпатті, та Угорщиною. Впровадження в країнах-кандидатах європейського порядку врегулювання цієї сфери приведе до обмеження можливостей працевлаштування громадян України. Водночас ще більш ускладниться проблема нелегальної трудової еміграції, що, за різними даними, складала в 2000 р. У Польщі 60-100 тис, в Чехії – близько 100 тис. В Словаччині – близько 50 тис. [2; с.5].
Зміцнення нових кордонів ЄС будуть супроводжуватися посиленням боротьби з нелегальною міграцією. Отже, єдина транзитна система, яку складають кілька країн Центрально-Східної Європи, країни Балтії, Росія, Білорусь, Україна, Молдова, буде зруйнована. Відповідно до зменшення буферної зони навколо Союзу більш гостро постануть перед Україною проблеми, пов’язані з нагромадженням великої кількості нелегалів.
У зв’язку з уведенням обов’язкових віз значно зменшиться пасажирський рух. За розрахунками, проведеними Міністерством закордонних справ Польщі, він складатиме близько 30-40 % сьогоднішнього пасажирообороту .
Європейська Рада неодноразово повторювала, що успішна, стабільна та безпечна Україна найкраще відповідає інтересам Європейського Союзу. Тому необхідно очікувати збільшення політичного тиску ЄС на Україну в напрямку розв’язання актуальних проблем. З іншого боку, навряд Варшава, Будапешт чи Братислава схочуть залишатись «крайніми» на східному фланзі єдиної Європи, “тому вони будуть намагатися в рамках наявних фінансових і організаційних можливостей стимулювати розвиток сусідніх країн» [1; с.114]. Беручи до уваги традиційно гарні стосунки із західними сусідами, Україна може розраховувати на просування її інтересів в ЄС.
Отже, позитивні наслідки не означають, що Київ отримає якісь переваги в наступних хвилях розширення тоді, як негативні – не створять чергової залізної завіси між Сходом і Заходом у Центрально-Східній Європі. Реалізація нових можливостей співробітництва між Україною та Євросоюзом, з одного боку, та мінімалізація негативних наслідків, з іншого, в руках різних за ваговою категорією суб’єктів міжнародних відносин, хоча їх успішність залежить від України.

Ольга Львова
Науковий керівник – асист. Лупул Т.Я.

Використана література:
1. Восточноевропейский  Давос.  – 2000  //  Мировая  экономика  и международные отношения. – 2001. № 1. – С. 112-115.
2. Пашков  м.,  Чалый В.  Украина и  разширение ЕС:  проблемы, последствия, перспективы.// Зеркало Недели.-17 ноября – 2001 г. С.5.