Що таке гірські обвали?

3 Липня, 20127:52 pm

0


Що таке гірські обвали?

Що таке гірські обвали?

Якщо їхати з Сімферополя в Алушту, то відразу ж за невисоким Ангарським перевалом відкривається чудова панорама Південного берега Криму. Зліва видний масив гори Демерджі, який на південному виступі увінчаний химерною фігурою, що нагадує висічену з каменя скульптуру. Західний схил гори Демерджі обривистий, висотою в декілька сотень метрів, і у її підніжжя знаходиться величезний завал із кам’яних брил діаметром 10 – 20 м і вагою в сотні тонн. У кінці XIX століття на цьому схилі, трохи збоку від обриву, розташовувалося село Кучук – Кой. У 1894 році унаслідок землетрусу верхня частина обриву відділилася і звалилася вниз, утворивши безладне нагромадження могутніх кам’яних брил, під якими опинилися декілька крайніх будинків села. Після катастрофи село перенесли на нове місце. Зараз воно називається селище Променисте, а про старе село нагадують лише залишки садів.

30 серпня 1966 року в цьому ж місці знову стався могутній обвал, звук від якого нагадував вибух; однак нагромадження, що залишилися від колишнього обвалу, затримали кам’яну лавину. Обвал був таким сильним, що сейсмічні станції зареєстрували його як місцевий землетрус.

А в горах Паміру знаходиться вузьке і довге (близько 80 км) Сарезьке озеро із зеленуватою прозорою водою. Озеро розташоване в крутостінній долині, схили якої ніби стискають його з двох боків. Утворилося це красиве озеро в 1911 p., коли понад 7 млрд. тонн гірських порід звалилися зі схилів 1 грандіозною дамбою перегородили ріку Мургаб. Через декілька років виникло високогірне озеро. Швидше за все гігантський обвал був викликаний землетрусом, які на Памірі трапляються дуже часто.

В історії відомі обвали, що приводили до великих людських жертв. Так, у 1608 р. в Альпах обвалилася частина гори Монте – Конто, і вмить понад 2 тисяч жителів села Плюр виявилися похованими в своїх будинках під масою каменів і ґрунту. Точно так само на Апенінському півострові під кам’яною лавиною зникло в VI столітті містечко Велейя з усіма його жителями, коли обвал стався на схилах гори Ровінаццо. І таких прикладів можна навести багато. Обвали в горах — це хоч і звичайне явище, але завжди грізне, що нерідко призводить до катастроф.

Чому ж виникають обвали? Чому гірські породи, що складають, здавалося б, монолітний і міцний масив, раптом розсипаються, як купа каменів? Багато років обвали пояснювали тим, що Бог карає людей за їх гріхи, обрушуючи на них гори каменів. Тільки нещодавно, в XIX столітті, стало зрозуміло, які особливості рельєфу і гірських порід сприяють виникненню обвалів. По – перше, для цього необхідний гірський, сильно розчленований рельєф, причому з крутими, нерідко обривистими схилами. По – друге, породи повинні бути розбиті тріщинами, що виникли внаслідок дії або ендогенних (тобто тектонічних) сил, або екзогенних, наприклад, вивітрювання. Іншими словами, гірський масив або його частина повинні знаходитися в нестійкому стані, при якому досить невеликого поштовху або струсу, щоб шматки і брили породи звалилися вниз.