Що таке мінерали?

Липень 1st, 20123:57 am

0


Що таке мінерали?

Що таке мінерали?

Мінерали оточують нас усюди. З них складаються всі гірські породи і корисні копалини. З мінералами ми стикаємося повсюдно — взяти хоч би куховарську сіль або графіт у стержні олівця. Але є серед мінералів і такі рідкі речовини, як срібло, золото й алмази.

При всій їх величезній різноманітності у всіх мінералів є ряд спільних рис: це тверді речовини з однорідним хімічним складом; це природні з’єднання, що зустрічаються на Землі в природному стані; кожний з них має унікальну кристалічну структуру. Нарешті, мінерали не є частиною живої матерії. Вченим вдалося виявити в загальній складності понад 2000 різних мінералів.

Дві головні властивості мінералів — хімічний склад і кристалічну структуру — частіше за все можна визначити тільки в лабораторії, але є ще ряд характеристик, які допомагають відрізнити один мінерал від іншого.

Так, про це найчастіше кажуть форма і колір мінерала, хоч нерідко в процесі зростання і зрощення з сусідніми кристалами мінерал набуває іншу кристалічну структуру, а його натуральний колір змінюється через домішки.

Крім того, у мінералів буває різний блиск. Він може бути скляним, перламутровим, металевим, восковим і т. п. Твердість зразка залежить від його здатності залишати подряпину на поверхні інших мінералів і визначається за 10 – бальною системою (від 1 до 10). Так, твердість найбільш м’якого мінерала, тальку, дорівнює 1, а найвищий показник 10 мають тільки алмази — більш твердих природних з’єднань не існує.

При дробленні деякі мінерали розколюються за певними площинами. Ця особливість називається спайністю.