Що таке міраж?

7 Червня, 20129:09 am

0


Що таке міраж?

Що таке міраж?

На Сході широко відома легенда – казка про злу фею Моргану. Ця фея любить дражнити стомлених мандрівників. Вона показує їм у розжареній пустелі примарні квітучі оазиси, багатоводні озера, багаті міста з мінаретами і садами, що висять у повітрі; показує лише для того, щоб зраділі люди збилися з дороги, а потім, коли бачення розтане в повітрі, посміятися над їх відчаєм.

Ця казка залишила свій слід у мові. Всяке примарне, брехливе бачення часто називають фата – морганою, тобто феєю Морганою.

У минулому дивовижні видіння нерідко викликали у людини забобонний страх. Люди думали, що це витівки злих духів. «Моря диявола» — так називають ці явища жителі Північної Африки.

У науці це цікаве явище природи носить назву міражу.

Форми міражів часом бувають найдивовижнішими. У Мессинській протоці в Південній Італії часто на сході сонця над морем високо в повітрі з’являються казкові палаци, середньовічні замки, танцюють люди – велетні, рухаються гігантські тварини і рослини. Ця фантастична картина безперервно змінює свій вигляд.

Такі ж явища спостерігають іноді за Полярним колом.

У минулому столітті з учасниками однієї полярної експедиції на Чукотці стався дуже забавний випадок. Поблизу стоянки експедиції спостерігався великий білий ведмідь. Люди кинулися до рушниць. Але в той момент, коли один з них мав намір спустити курка, «ведмідь» розпрямив величезні крила і злетів у повітря. На літу він став швидко меншати і, до великого здивування мисливців, перетворився в найзвичайнішу чайку.

Міраж — звичайне явище в степах України, в багатьох районах Поволжя, в Казахстані, в пустелях Середньої Азії.

Наука дала переконливе, природне пояснення цим «незвичайним» природним явищам. Пригадайте, як спокійна вода, подібно дзеркалу, відбиває від себе зображення предметів. Промені світла, що віддзеркалюються деревом, яке зростає на березі ставка, потрапляють в очі людини двома шляхами: одні проходять прямо через повітря, і ми бачимо зображення дерева, а інші відбиваються від дзеркальної поверхні ставка і також потрапляють в очі людини і дають друге, уявне, обернене зображення дерева.

Таким же дзеркальним відображенням різних предметів є міраж. Тільки дзеркалом тут служить не скло і не вода, а повітря.

Проходячи через різні шари атмосфери, світло багато разів змінює свій прямолінійний шлях. Частіше за все багаторазові заломлення світлових променів у повітрі бувають незначними і дають лише невеликі зміщення зображень предметів, не спотворюючи їх. Але іноді промені світла відбиваються від деяких шарів повітря, як від дзеркала, і тому значно викривляються. У цих умовах ми бачимо далекі предмети вже зовсім не там, де вони знаходяться насправді, або в такому вигляді, що їх не можна дізнатися.

При яких же умовах повітря може виявитися дзеркалом? Ось один із таких випадків.

У жаркий день пісок у пустелі розжарюється дуже сильно, нерідко до 60 – 70 градусів. Від такого піску сильно нагрівається повітря, особливо його нижні шари, найближчі до поверхні землі. Вони стають значно менш щільними, ніж шари, які лежать вище. У першій половині дня, коли шари повітря, прилеглі безпосередньо до землі, вже прогрілися, а верхні ще холодні, щільність у них може бути різко відмінною. У цьому випадку і може виникнути міраж.