Що таке роса?

29 Травня, 20126:07 am

0


Що таке роса?

Багато хто вважає, що роса — це просте явище природи, легко з’ясовне. Як не дивно, люди довго не могли зрозуміти, що таке роса. З цього питання була написана безліч книг.

З часів Аристотеля до XVIII століття вважалося, що роса «випадає» так само, як дощ. Але роса зовсім не «випадає». Усім відома роса, яку ми бачимо на листі рослин, зовсім не роса!

Для того щоб розібратися, що таке роса, ми повинні дещо знати про повітря, яке нас оточує. У повітрі міститься певна кількість вологи. Тепле повітря містить більше вологи, ніж холодне. Коли повітря стикається з холодною поверхнею, частина його конденсується, і волога, що міститься в ньому, залишається на цій поверхні. Це і є роса.

Температура такої прохолодної поверхні повинна бути нижче певної величини, при якій утвориться роса. Ця величина називається «точкою роси».

Наприклад, якщо налити в склянку або металеву посудину води, це ще не означає, що на їх поверхні утвориться роса. Якщо додати туди льоду, то і тоді роса утвориться не відразу, а лише після того, як поверхня посудини вихолоне до певної температури.

А як роса утворюється в природі? Для цього необхідне тепле вологе повітря, яке повинне стикатися з холодною поверхнею. Роса не утвориться на землі або стежинах, оскільки вони довго зберігають сонячне тепло. А на траві або рослинах, які вихолонули, роса утвориться.

Тоді чому ми казали, що краплі на рослинах не є росою? Тому, що тільки незначна частина вологи, яку ми спостерігаємо на рослинах уранці, є росою. Основна частина вологи (а іноді і вся волога) зроблена самою рослиною. Волога проступає з рослин через пори листя. Це є продовженням процесу іригації рослин по забезпеченню листя водою із землі. Починається цей процес удень, щоб захистити поверхню листа від сонячної жари, і продовжується в нічний час.