Сучасні тенденції на ринку екологічно чистої продукції

22 Травня, 20157:02 am

0


Сучасні тенденції на ринку екологічно чистої продукції

Технологія органічного виробництва в останнє десятиліття набула значної популярності в багатьох європейських країнах. Продукція органічного виробництва зайняла помітну нішу на продовольчому ринку.

Основною причиною затребуваності органічної продукції вважається її екологічна безпека, оскільки даний принцип виробництва виключає ризик потенційного негативного впливу на навколишнє середовище. У теж час, незаперечний факт повної безпеки органічних продуктів для людини.

Багато прихильників технології органічного виробництва стверджують, що достатньо високих врожаїв та відповідної якості продукції можна досягти і без застосування хімії. Однак, досвід показує, що врожайність більшості культур помірного кліматичного поясу при органічної технології значно відстає від аналогічного показника сучасних методів інтенсивного землеробства.

При цьому основою економічної доцільності вирощування органічної продукції є велика ціна реалізації, в умовах наявності достатнього попиту, що дозволяє компенсувати меншу врожайність. З цієї причини можна з високою часткою ймовірності стверджувати, що дана технологія не має шансів на глобальне поширення і заміщення собою існуючих технологій.

Для кращого розуміння суті органічного землеробства, а точніше – його сучасного варіанта, необхідно більш детально розглянути окремі аспекти технології.

Оцінюючи сукупність факторів, що впливають на технології органічного виробництва, можна зробити наступні висновки:

– На поточному рівні розвитку технологій органічне виробництво не має шансів на рівну конкуренцію за кількісною врожайності;

– органічне виробництво не розвивається разом зі сферу екологічних товарів. У нашій країні є величезний потенціал для створення не лише агропромислової продукції, але й продукції деревообробної галузі. Екологічно чисті товари з дерева – меблі, дерев`яні вікна та двері – користуються великим попитом у всьому світі, але наша країна поки не реалізовує свій потенціал у цій сфері.

– Враховуючи значну різницю у собівартості одиниці продукції, а також у кінцевій ціні реалізації органічних продуктів по відношенню до продукції інтенсивної технології стає очевидною обмеженість ринкової ніші органічних продуктів;

– Оскільки в аграрній доктрині більшості розвинутих країн світу, які одночасно є основними споживачами харчових ресурсів, на першому місці стоїть питання забезпечення продовольчої безпеки – прояв економічного інтересу до низькопродуктивних технологіям бачиться малоймовірним.

Відзначаючи сильні сторони органічної технології, такі як екологічна безпека, можна припустити, що обмежене застосування технології бачиться досить перспективним в рамках субсидованих продовольчих програм спрямованих на виробництво екологічно чистих товарів.

Літературні джерела:

Куликова Е.В., Куликов Ю.А.. Врожайність сільськогосподарських культур в умовах застосування органічної технології виробництва. // Фундаментальні та прикладні проблеми підприємницької діяльності в аграрному секторі. – Харків: ХНАУ, 2015. – 338 с.