Творчість Юрія Федьковича

Листопад 1st, 20125:09 pm

0


Творчість Юрія Федьковича

Осип-Юрій ФЕДЬКОВИЧ (також Осип-Юрій-Домінік Гординський де Федькович, 8.8.1834, Сторонець-Путила, Буковина – 11.1.1888, Чернівці* – український поет, прозаїк, драматург, перекладач, культурний та освітній діяч, класик української літератури. Син українізованого польського шляхтича Адальберта Гординського де Федьковича й доньки православного священика. За бажанням батька був похрещений за римо-католицьким обрядом як Осип-Домінік, згодом перейшов до греко-православної конфесії і прибрав собі ім’я Юрій. Навчався спочатку приватно у родині свого дядька в сусідньому селі Киселиця, в 1846-1848 рр. відвідував німецьку реальну школу в Чернівцях. У 14-літньому віці був відправлений батьком у Молдавію, де працював землеміром та учнем аптекаря у містах Ясси та Нямц.

Тут почав писати свої перші німецькі вірші. В 1851 р. познайомився з німецьким художником Рудольфом Роткелем, який справив великий вплив на його подальший естетичний розвиток. В 1852 р. Федькович улягає волі свого батька й вступає до 41-го піхотного полку цісарсько-королівської армії, який складався переважно з буковинських і галицьких українців. В 1859 р. поет бере участь в італійському поході, під час якого пише свій перший український вірш “Нічліг”. Невдовзі разом зі своїм полком повертається назад до Чернівців, куди тим часом переїхав його батько, де зав’язує дружні стосунки з професором німецької гімназії, поетом Ернстом Рудольфом Нойбауером, котрий став його літературним наставником. Нойбауер вводить Федьковича в культурні кола міста. В літературному салоні вдови Марошані молодий поет знайомиться з її донькою Емілією, в яку пристрасно закохується і з якою мріє одружитися, але оскільки він не може зібрати відповідної грошової суми як заставу, то під тиском матері дівчина змушена вийти заміж за іншого. У цей час Федькович відкриває для себе вірші великого українського поета Т.Г.Шевченка, які справляють на нього незабутнє враження і зміцнюють його у прагненні стати українським поетом. Тим часом у 1861 р. його вірші з’являються у Львові окремою брошурою, через рік виходить у світ його перша українська збірка “Поезії Осипа-Юрія Федьковича”. В 1863 р. лейтенант Федькович через хворобу очей іде у відставку й повертається у своє рідне містечко.

Там його обирають бургомістром Путили, пізніше він працює шкільним інспектором Вижницького повіту. В 1865 р. в Чернівцях з’являється його перша німецька збірка „Gedichte“ (“Поезії”*. В цей період поет працює над німецьким та українським варіантами своєї драми “Довбуш”, створює багато нових віршів та оповідань. В 1872 р. він приймає запрошення українського культурного товариства “Просвіта” й кілька місяців працює редактором народних видань у Львові, однак невдовзі повертається назад до Путили, де його в 1875 р. відвідує відомий український вчений і публіцист Михайло Драгоманов, який роком пізніше видає в Києві окремою книгою його оповідання. В 1876 р., після смерті батька, Федькович остаточно перебирається до Чернівців. 1882 р. виходить у світ його наступна німецькомовна збірка віршів „Am Czeremusch. Lieder eines Uzulen“ (“Над Черемошом. Гуцульські пісні”*. Багатолітнє зацікавлення поета астрологією знайшло своє відображення у написанні величезного за обсягом астрологічного трактату (німецькою мовою*, який до сьогодні ще не опублікований.

В середині 80-их років, з розгортанням національного руху українців, Федькович помітно активізує свою культурологічну та літературну діяльність. Він стає членом культурного товариства “Руська бесіда” й засновує в 1885 р. першу в Чернівцях українську газету “Буковина”, редактором якої залишається аж до своєї смерті в січні 1888 р. – Найвартіснішу частку спадщини Федьковича становлять його українські поезії й оповідання, які просякнуті неповторним народним світовідчуттям і справжнім національним духом. Велику популярність здобув поет і своїми перекладами й переспівами творів світової на німецької класики (Шекспір, Ґете, Шиллер, Уланд, Гайне та ін.*. – Після смерті Федьковича Осип Маковей здійснив повне видання його творів, написав і опублікував його фундаментальну біографію.

В 1945 р. у Чернівцях відкрився літературний музей Федьковича, в 1995 р. в одному з центральних скверів міста по вулиці Університетській поетові споруджено пам’ятник (скульптор Микола Лисаківський*. В 2004 р. чернівецьке видавництво “Буковина” розпочало багатотомне видання творів письменника. Ім’я Юрія Федьковича носить сьогодні Чернівецький національний університет.