У чому незвичність джерела Памуккале?

4 Серпня, 20128:16 pm

0


У чому незвичність джерела Памуккале?

У чому незвичність джерела Памуккале?

Люди, що прийдуть яскравим сонячним днем помилуватися красою джерел Памуккале, розташованих в одному з віддалених районів Західної Туреччини, будуть засліплені — це все одно, що дивитися на льодопад на льодовику. Ці місця привернули до себе увагу ще декілька сторіч тому, але і джерела, і вапняковий туф існували тут задовго до того. Медичні і терапевтичні властивості мінеральних вод Памуккале були відкриті ще в старовину, коли римляни побудували біля місцевих джерел термальний курорт Гієраполіс. Тепер на його місці стоїть сучасний туристичний курорт гарячих мінеральних вод.

Геотермальні води різних областей незмінно багаті мінеральними солями, але склад солей джерел змінюється в залежності від складу порід, через які доводиться пройти воді. Гаряча вода може розчинити будь – яку кількість різних мінеральних солей, хоч не всі солі розчиняються однаково добре. До того часу коли вода досягає поверхні землі, вона звичайно виявляється насиченою мінеральними солями, а, стикаючись з повітрям, починає випаровуватися. По мірі випаровування води з розчину, солі кристалізуються й утворюють відкладення на ґрунті. Колір відкладення залежить від складу солей, і хоч більшість солей білого кольору, домішки додають їм різноманітних відтінків.

У Памуккале гарячі мінеральні ключі пробиваються на поверхню землі недалеко від вершини гори. Температура води, що виходить на поверхню, близько 43°С. Вода багата бікарбонатом кальцію; стікаючи з гори вниз по схилу, вона поступово випаровується, живописно інкрустуючи землю білосніжним блискучим нальотом солей травертина, або вапняковим туфом (порода, що складається з карбонату кальцію).
Накопичення солей на схилі гори йшло тисячоліттями, і в цей час шар відкладення досить великий. Подібне відкладення, відоме як вапняковий туф, звичайно не рідкість, але що примітно в Памуккале — це незвичайна форма і масштаби утворень. Розташовані тераса над терасою озерця, що виблискують на сонці, прикрашають схил гори висотою близько 91 м.

Не зовсім зрозуміло, чому відкладення сформувалося в такі гладкі тераси; ніде в світі немає області гарячих джерел таких саме форм. Виблискуючі каскади Памуккале, подібні застиглому водоспаду або стінам і башточкам фантастичного замку, — справді унікальний витвір природи.