Український Інтернет-банкінг – проблеми та перспективи

26 Січня, 20133:35 pm

0


Український Інтернет-банкінг – проблеми та перспективи

Актуальність. На сучасному етапі розвитку банківської системи України все більш швидкими темпами зростає попит клієнтів банків на дистанційні банківські послуги. Надання даних послуг значно полегшує проведення переказів або платежів, а також прискорює цей процес. Немає необхідності витрачати час на чергу в філіях банків і проводити платіж в них.

Також даний вид банківських послуг вигідний і для українських банків. З впровадженням Інтернет-банкінгу банки можуть значно збільшити клієнтську базу і знизити витрати на персонал і мережу філій. Однак це вимагає інвестицій, на що банки в Україні йдуть неохоче.

Надання дистанційних послуг дає можливість здійснювати не тільки оплату послуг або товарів сидячи за комп’ютером, але і перевіряти наявність грошей на рахунку, отримувати виписки з рахунку про здійснені операції, здійснювати перекази на інші рахунки та банківські картки, поповнювати баланси на сім-картах в мобільних телефонах і здійснювати ще безліч операцій.

На сьогоднішній день в Україні Інтернет-банкінг не користується великим попитом серед клієнтів банків. Причин цьому існує безліч, серед яких: невпевненість громадян України в безпеці своїх коштів, часті спроби шахрайства в Інтернеті, небажання самих банків здійснювати вкладення власних коштів у розвиток даного банківського продукту.

Однією з проблем, з якою безліч клієнтів не використовують Інтернет-банкінг, полягає у відсутності Інтернет зв’язку в багатьох населених пунктах і відсутність комп’ютерів у багатьох сім’ях. Але сьогодні технології постійно розвиваються, і можливість підключитися до Інтернету незабаром матиме практично кожен українець.

Американські фахівці після дослідження сайтів банків прийшли до висновку, що багато з них мають незахищені області, які можуть стати причиною втрати коштів з рахунку клієнтом банку. На майже 50% банківських сайтах поля для авторизації розміщуються на незахищених сторінках.

Однак ці проблеми не є сильно поширеними серед банків України, тому послуги Інтернет-банкінгу в Україні надає незначну кількість банків. Дані проблеми найбільш часто зустрічаються в США.

В Україні дана банківська послуга тільки почала розвиватися. Завдяки Інтернет-банкінгу клієнт банку може погасити кредит або поповнити депозит, не відходячи від комп’ютера. Але здійснювати перекази в більшості українських банків Інтернет-банкінг дозволяє лише між рахунками і картками, відкритими даними банком. Стандартними можливостями, які надаються найбільшими банками України, при використанні Інтернет-банкінгу є: можливість отримання виписки по рахунках, переказ коштів між власними рахунками і можливість відправлення платежу в гривні.

Також це є простим способом дізнатися чи здійснилася Інтернет покупка. Віртуальні магазини, після того як проводять провірку імені домену і будують на його основі свій асортимент, часто пропонують можливість онлайн платежів. При такому ході подій, дуже корисним є банкінг або система ПриватБанку “Приват24”. Вона дозволяє не тільки здійснювати перекази між рахунками і картками ПриватБанку, але і виробляти переклади платежі на рахунки інших банків, як в межах України, так і за кордон за допомогою системи Western Union. Але при використанні даної системи виникає нова проблема – дорожнеча переказів з використанням Western Union. Таким чином, перед банками стоїть завдання знизити вартість користування і комісії при здійсненні платежів.

Однак Інтернет-банкінг є захищеним і більш ефективним конкурентом електронним грошам, які зараз швидко поширюються серед користувачів Інтернет. Електронні гроші є менш захищеним способом здійснювати платежі та перекази, при цьому сплачується такий же банківський відсоток за послуги та відсотки при поповненні віртуального рахунку.

Ми вважаємо, що Інтернет-банкінг необхідно надавати на безоплатній основі. Таким чином, банки зможуть збільшувати число клієнтів і отримувати більше прибутку за рахунок комісійних при здійсненні платежів з використанням даної послуги.

Незважаючи на поширеність надання Інтернет-банкінгу в розвинених країнах в США всього 3% активно користується послугою дистанційного обслуговування, в Європі Інтернет-банкінг використовується 4% жителів. В Україні Інтернет-банкінгом користується близько 4-5% клієнтів банків, більша частина яких обслуговується в ПАТ «ПриватБанк».

Впровадження системи інтернет-банкінгу коштує від 20 тис. до 3,5 млн. доларів в залежності від різноманітності функцій системи та її виробника. Існує безліч технологічних рішень, що відрізняються по функціональності і можливостям інтеграції з банківськими системами. Для більшості банків подібні інвестиції не представляються обґрунтованими.

Банкам також необхідно забезпечити захищеність здійснення операцій шляхом використання різного роду способів підтвердження від секретних слів і паролів, до використання смс-сервісів для підтвердження транзакцій, як це передбачено в системі “Приват24”. Необхідно також проводити роз’яснювальні бесіди з клієнтами, які підписуються на користування даною послугою та інструктування їх з безпечного користування, щоб уникнути помилок, які допускаються клієнтами. Безліч клієнтів не можуть зберегти дані в таємниці і випадково можуть їх оприлюднити, чим скористаються шахраї. Необхідно ознайомити їх з безпечним зберіганням інформації.

Таким чином, Інтернет-банкінг в Україні в останні роки активно розвивається і вдосконалюється. Банки постійно проводять дослідження і впроваджують нові технології та розробляють нові способи захисту і кодування інформації про рахунки і паролі користувачів.

На сьогоднішній день ринок Інтернет-банкінгу в Україні тільки формується і банківському сектору належить ще безліч впроваджень для створення повноцінної, функціональної, захищеної та ефективної системи Інтернет-банкінгу.

В сучасній Україні лише незначне число клієнтів використовують Інтернет-банкінг. З них дві третини це приватні фізичні особи. Ця банківська послуга не користується особливою популярністю, тому клієнти побоюються шахрайства з боку зловмисників, а також багато хто з користувачів не володіють достатніми знаннями по безпечному використанню Інтернет-банкінгу.

Банкам необхідно здійснювати інвестиції в розробку нових видів послуг з використанням Інтернет-банкінгу та впроваджувати нові технології для забезпечення захищеного й ефективного обслуговування своїх клієнтів.