Василь Махно – творчість та літературний шлях

Січень 6th, 20102:57 pm

0


Василь Махно – творчість та літературний шлях

Помітним у літературі залишається Василь Махно (нар. 1964 р.) – поет-перекладач, к.ф.н. Член угрупування «Західний вітер». Автор поетичних збірок «Схима» (1993), «Самотність Цезаря» (1994), «Книга пагорбів та годин» (1996).

Зараз живе у Нью-Йорку. Остання збірка – «Плавник риби» (2002). І.Андрусяк назвав автора поетом для поетів за його рафіноване письмо, чи не найважливішим у сучасній ліриці герменевтиком культури. Збірка являє собою культурні зрізи, з яких постає поезія.

Плавник риби не співвідносний з ерою Христа, асоціюється з плаванням культурними епохами, з відчитуванням глобальних культурних пластів. Якщо у перших віршах В.Махно говорить про естетику культури, то в останній збірці – про її філософію, що значно глибше.

Пише верлібром, що дозволяє сконцентруватися на головному, хоч багато сучасників пишуть верлібром через його моду в раціональних західних літературах та позірну легкість перекладу. Автор творить колаж з різних культурних дискурсів, ставлячи поміж ними знак тире.

У цих дискурсах коди Антонича, Римарука, середньовіччя, християнства… Так виникають цілі метафізичні просочення.Ф все це є цілісним. Створюється відчуття міфологічної протяжності у часі, існування у системі одного великого міфу. Це плавання крізь культуру. В.Махно прагне дошукатися коренів міфу, первоначал. Основні образи -коло і вертикаль.

Коло стає знаком замкнутості, а піктограмою самотності -«трикутна вежа тіла», вписана в коло. Вертикаль же – це прорив угору, до сакрального.

Досить помітними у літературному процесі є Мар’яна Савка, Маріана Кіяновська, Галина Петросаняк, Марія Микицей, Олег Короташ, Ігор Боднар-Терещенко, Степан Процюк, Любомир Стригналюк, Тимофій Гаврилів та ін. (Самостійно опрацювати твори авторів за вибором за поданими у списку літератури антологіями та збірниками).

На межі ХХ-ХХІ ст. у поезію прийшли наймолодші: Олесь Корж, Ольщг* Башкирова, Богдана Бойко, Олена Степаненко, Анна Багряна («Суцвіття слів», 2000), Оксана Ковалівна («Додому час», 1999), Оксана Куценко, Ірина Цілик, Микола Павленко, Катерина Калитко та ін. Зовсім молодих авторів представив альманах «Пробудження» (К.,2004).

“Автор написаного не відомий” – детально в правилах користування UaStudent.com.