Від чого залежить колір грунту?

9 Серпня, 20124:18 pm

0


Від чого залежить колір грунту?

Забарвлення ґрунту може бути вельми різноманітним і змінюватися не тільки від ґрунту до ґрунту, але і всередині ґрунтового тіла — від горизонту до горизонту. У забарвленні ґрунту можуть виявлятися кольори окремих мінералів, порід, різнокольорових осадкових відкладень.

Чорний колір — це колір інтенсивного гумусового забарвлення, саме він дав назву такому ґрунту, як чорнозем. Гумусове забарвлення по мірі зміни змісту гумусу або його складу може або світліти, ставати сірим, тобто в тій або іншій мірі «розбавлятися» білим кольором, або буріти, зсуваючись у бік червоного.

Білий колір або близькі до нього світлі тони різних відтінків — це природне забарвлення багатьох широко росповсюджених у ґрунті силікатних (тобто що містять кремній; від латинської назви кремнію — silicium) мінералів, таких, як кварц (двоокис кремнію), польові шпати, які частіше за все складають основну масу ґрунту. Як правило, ми не бачимо їх природного забарвлення, тому що зерна мінералів (тобто дрібні частки мінералів у складі ґрунту) звичайно покриті плівками або натіками з’єднань заліза або гумусових речовин. Крім того, білий колір — природний колір багатьох водороз-чинених солей, часто присутніх у ґрунтовому тілі, таких, як карбонат кальцію — СаС03. Ви знайомі з ним на прикладі шкільної писальної крейди, вапняку, зубного порошку. Він часто утворює в ґрунті щільні або борошнисті скупчення різної форми і розміру, аж до суцільних горизонтів. Білий колір додають ґрунту також гіпс (CaS04), куховарська сіль (NaCI), що створює білі нальоти на поверхні і всередині ґрунтів посушливих областей.

Червоний колір ґрунту частіше за все зумовлений присутністю мінералу гематиту (окислу заліза) — Fe203, на забарвлення якого вказує його назва, що відбувається від грецького паета — кров. Іноді він називається червоною охрою (вона, до речі, використовується для виробництва фарби). Часто він забарвлює ґрунтову масу в червоні, оранжеві, малинові тони. В умовах вологого клімату в ґрунті присутній, як правило, інший залізистий мінерал — гетит (FeOOH), що отримав назву від імені великого німецького поета, філософа і дослідника Гете. Цей мінерал у тонких плівках на поверхні мінеральних зерен має буре забарвлення. Тобто, ґрунт, який має забарвлення від червоного до бурого, від червоно – бурого до коричневого — зобов’язаний своїм походженням суміші гематиту і гетиту. Гематит інтенсивніше забарвлює ґрунт, і навіть невеликий його вміст робить ґрунт ще більш червоним.

Ще одним порівняно широко розповсюдженим залізистим пігментом є лимоніт — жовта, як ясно з назви, суміш гетиту зі ще одним мінералом.