Закордонний досвід упровадження електронного підручника у закладах освіти

25 Травня, 20139:17 am

0


Закордонний досвід упровадження електронного підручника у закладах освіти

Аналіз ситуації на світовому книжковому ринку робить очевидною все більш наростаючу популярність електронних книг. Фахівці прогнозують в недалекому майбутньому кардинальні зміни сфер їх створення, розповсюдження, споживання та оплати. Це також пов’язано з тим, що відбувається широке розповсюдження електронних книжок. Такі пристрої для читання буквально з кожним днем ​​стають все легшими, зручнішими, більш функціональними. За оцінками експертів, вже сьогодні найбільші книготорговельні мережі мають серйозні фінансові проблеми і близькі до банкрутства. Головна причина розорення – зміщення попиту у бік електронної книги. Разом з тим, до школи приходять вчитися діти, народжені в XXI ст. і що росли в оточенні цифрових технологій передачі і відображення інформації.

По всьому світу повним ходом йдуть експерименти впровадження електронних підручників у загальноосвітні школи. Одними із перших, у 2009 р., експеримент заміни паперових підручників електронними провели науковці в школах Каліфорнії. У Департамент освіти штату були надані 20 варіантів підручників (для старших класів з математики та природничих наук). З них 4 були визнані повністю відповідними освітнім стандартам США К-12, а ще 10 – відповідними майже всім вимогам. Причина, по якій була ініційована дана програма – економія бюджетних коштів за рахунок скорочення витрат на виготовлення паперових тиражів: одним файлом, розміщеному в мережі Інтернет, могли скористатися всі учні штату. США. За даними Американської асоціації видавців (Association of American Publishers), загальний рівень продажів електронних книг зріс на 157,5%. У той час як продажі друкованих тиражів спеціалізованої та навчальної літератури падають на 7-16%.

Попит на електронні книги підскочив завдяки виходу на ринок книги Amazon Kindle в 2007 р. Їх успіх пояснюється системою постачання пристроїв контентом, розташованому на порталі Amazon.com. Це передплати на газети, періодична преса в добавок до електронних книг. Виходить, що сам пристрій дає доступ до книжок- на відміну від Європи, де читачі сам наповнюють свої електронні книги журналами і матеріалом для читання. За цим же шляхом пішла компанія Apple, яка організувала в Інтернеті вільну торгову площадку iBook Store для власників цифрового змісту, який за невелику плату завантажується на популярні сьогодні пристрої iPad. Частина цього змісту розповсюджується безкоштовно. Крім того користувач має можливість завантажувати книги в свій iPad з різних сайтів самостійно. Торік Демократична партія США виступила в Конгресі з пропозицією видати електронну книгу кожному американському учневі. Всього в США близько 56 млн школярів. Вартість цього проекту оцінюється в $ 9 млрд.

Південна Корея. Уряд Південної Кореї планує витратити більше $ 2 млрд. на розробку, закупівлю та впровадження цифрових підручників для національної системи освіти. До 2015 року ці електронні пристрої повністю замінять у школах звичні паперові книги. Унікальним є те, що вперше проект переходу на електронні носії торкнеться систему освіти цілої країни.

Передбачається, що всі школи будуть змушені купити ноутбук Acer Aspire чи будь-який інший планшетний комп’ютер, підключений до хмарної системі зберігання мультимедійного навчального контенту. Завдяки цьому не буде необхідності зберігання контенту безпосередньо в пам’яті пристрою. Це призведе до здешевлення його вартості. Усі навчальні матеріали, мультимедійні програми навчання, посібники та тести будуть завантажуватися на пристрої з широкосмугового бездротовому каналу зв’язку. Зазначимо, що Південна Корея в 2009 р. стала світовим лідером по проникненню Інтернету. Цифрові підручники, крім змісту стандартних книг, будуть наповнені всілякими довідковими та мультимедійними матеріалами, а також будуть оснащені спеціальним розділом поширених питань. Аналогічні ініціативи обговорюються і в інших країнах. Наприклад, повністю замінити шкільні підручники за кілька років тому вдалося уряду Гонконгу. Шкільні планшети будуть функціонувати в складі загальної мережі – таким чином, відкриється можливість дистанційного навчання для тих учнів, які з різних причин не можуть бути присутніми на заняттях у класі .

Японія. У Японії процес заміни паперових підручників електронними був початий у вересні 2010 р. Проект був названий “Школа майбутнього”, в рамках якого 10 початкових шкіл оснастили планшетами для учнів та інтерактивними класними дошками. Проект орієнтований на дітей до 12 років, знайомих з цифровими технологіями з народження. Обладнання для проекту вироблено компаніями Toshiba і Fujitsu. За словами розробників, викладач може бачити дії учнів у реальному часі на своєму планшеті і координувати їх роботу, в тому числі віддалено. Проект розроблявся з перспективою збільшити число шкіл-учасниць до 50 в 2011 р. Загальна вартість проекту склала більше $ 33 млн. При цьому питання авторських прав вирішуються коректно.

На книжковій виставці в Японії, що проходила в липні 2011 р., стало очевидно, що епоха паперової продукції йде до завершення. Гравці ринку орієнтуються на носії інформації – це змагання гаджетів, форматів розповсюдження цифрового контенту та програмного забезпечення. Книжкової індустрії в Японії в чистому вигляді більше немає. Книга – це екран.

Великобританія. Згідно з даними останнього звіту Асоціації видавців Великобританії (The Publishers Association), англійці стали частіше віддавати перевагу книгам в електронному форматі. Як свідчать факти, у 2010 р. в країні було продано або завантажено різних книг усіх напрямків на суму в 16 млн. фунтів проти 4 млн. фунтів роком раніше. У загальному рейтингу лідирують академічні та професійні видання.

Висновки:

1. Досвід зарубіжних країн (США, Південної Кореї, Японії та ін) показує, що впровадження електронних підручників слід починати не з коледжів і університетів, а з загальноосвітніх шкіл.

2. У зв’язку з тим, що система освіти в є державним сектором, впровадження електронних підручників в цю систему можливо тільки в рамках державної програми.

3. Зарубіжний досвід показує, що проблему авторських прав та виплат слід вирішувати не шляхом заміни загального законодавства в цій області, а в рамках державного фінансування витрат на виплату авторських гонорарів творцям федеральних підручників або безпосередньо, або через видавництва.

4. Найбільш перспективним напрямком розвитку змісту електронних підручників як такого є розробка і прийняття промислових стандартів на формати даних мультимедійного та інтерактивного змісту.