Засоби подолання гніву

Січень 24th, 201312:40 pm

0


Засоби подолання гніву

Позбавлення від гніву з допомогою „заземлення”. Мислено слід уявити, що гнів, який відчувається, має вигляд пучка негативної енергії. Він проходить крізь людину і входить у землю. Для того, щоб дати вихід бажанню насильницьких дій, треба уявити, що гнів, яким людина охоплена, проецірується на екран і розсіюється гарматою.

Захист від „важких” у спілкуванні людей. Спілкуючись з агресивними, ворожими людьми, можна „встановити” психологічний бар’єр, якщо не можна припинити з такими людьми спілкування взагалі. Зрозуміло, цей бар’єр буде лише в нашому уявленні, проте він при бажанні може захистити нас від проникнення негативної емоції. Щоб позбавитися впливу людини, яка викликає гнів, Д.Скотт пропонує „зменшити” її в рості та силі. Вона пише: „Почніть з того, що уявіть: ви говорите з цією людиною. Уявляйте, як вона в процесі розмови зменшується, стає слабкішою. Скоро вона буде здаватися вам менше значущою, менше впливовою”.

Деперсоналізація конфлікту. Цей прийом попередження конфлікту пов’язаний із самоусуненням від конфліктної ситуації, що вже виникла і усвідомлюється людиною як конфлікт. Дійсно, негативні емоції чи провокація можуть бути спрямовані в іншу сторону, тому не слід „вплутуватися” в рішення чужих проблем, коли і своїх вистачає. Відомо, що іноді виникають випадкові зіткнення з людиною, яку роздратовує ситуація, що склалася навколо неї, а ваша поява робить вас об’єктом розрядки негативних емоцій. Частіше в таких ситуаціях люди відповідають роздратуванням на роздратування, радить Д.Скотт, то можна обійти стороною конфліктну ситуацію. Робити це важко, але потрібно. Можна завжди переконати себе, що конфліктна ситуація до вас не має ніякого відношення. Така тактика дозволяє уходити від самозвинувачування і достатньо ефективна, навіть коли доведеться спілкуватися з учасниками даного конфлікту.

Уявний реванш. Цей прийом дозволяє людині спрямувати свої емоції в іншому напрямі, ніж потребує конфлікт. Емоції та енергія спрямовуються на осіб чи предмети, що не мають відношення до конфлікту. Це дозволяє на певний час відійти від конфлікту або взагалі уникнути його. Щоб не посваритися з чоловіком, дружина починає мити посуд, прибирати квартиру, спілкуватися з дітьми. Емоції, переведені на інший об’єкт, компенсуються. У Японії на підприємствах встановлюють чучела керівника, з якими працівники можуть „поговорити” і сказати все, що вини про нього думають і навіть можуть ударити його. Розрядка емоцій − і ви готові до безконфліктної взаємодії.

Помста в думках. Д.Скотт пропонує такий прийом уникнення конфлікту, який пов’язаний з символічною дією для здійснення помсти не в реальності, а в уяві. Символічними діями можуть бути такі: напишіть брутальний лист, але не відправляйте його; складіть сценарій якоїсь дії, котру вам хотілось би здійснити (наприклад, примусити людину, що публічно образила вас, гуляти вулицею голою), або попросити адвоката скласти і навіть, відправити листа, якщо ви не збираєтеся в майбутньому користуватися послугами суду. Іншим ефективним для деяких людей методом є створення символічного ритуалу помсти.

Просвітницькі заходи − це заходи, що пов’язані з популяризацією конфліктологічних знань, навчанням людей  передбачати появу деструктивних конфліктів і їх уникнення. Крім того, сюди також належать заходи, пов’язані з психологічним просвітництвом.

Принципи запобігання соціальних конфліктів: контролювання соціальної ситуації, свобода вибору як умова попередження конфлікту, протидія примусу, ефект поважного ставлення, принцип об’єктивності, консенсусу інтересів, випередження подій та толерантності.