Застосування грілок

17 Жовтня, 20115:00 pm

0


Застосування грілок

Застосування грілок

Місцевий зігріваючий ефект можна одержати за допомогою грілки. Ефект грілки залежить не стільки від інтенсивності температури, скільки від тривалості процедури. При застосуванні грілки відбувається рефлекторне розширення кровоносних судин органів черевної порожнини та розслаблення непосмугованих м’язів. Болезаспокійливий ефект грілки застосовують при лікуванні виразкової хвороби, ниркової коліки, радикуліту тощо (табл.).

Протипоказання до застосування грілок. Біль у животі невідомого генезу, кровотечі різного виду, гострі запальні явища в черевній порожнині: апендицит, гнійний холецистит, перитоніт, будь-які панкреатити (підшлункова залоза дуже чутлива до тепла, і при її запаленні відбувається самоперетравлення залози), злоякісні і доброякісні пухлини, туберкульоз будь-якої локалізації, тромбофлебіт, нагнійні та алергічні захворювання шкіри, свіжі травми, забиті місця, обмороження, інфіковані рани, септичний стан хворого.

Для накладання водяної грілки необхідно наповнити її водою температури 70 °С до двох третин об’єму. Витісняють з грілки повітря, поклавши її на якусь площину горизонтально і піднявши верхній кінець до появи у горловині води. Це можна робити й іншим чином: тримати грілку вертикально і натискати її посередині до появи у горловині води. Повітря з грілки слід витискати з метою надання їй плоскої еластичної форми і щоб вона щільніше прилягала до тіла. Потім грілку герметично закривають корком. Перевіряють герметичність. Для цього грілку перевертають дном догори, а отвором донизу. Якщо вода починає підтікати, відкривають корок і знову закривають та перевіряють на герметичність. Якщо з отвору постійно підтікає вода, така грілка не придатна для користування.

Табл. Лікувальна дія грілки

Первинна дія  Остаточна дія  Показання   Місце накладанн
Розширення кровоносних су­дин шкіри та глибоко розта­шованих органів (безпосеред­ньо під впливом тепла та реф­лекторно — внаслідок подраз­нення рецепторів шкіри) Суто теплова (зігріван­ня хворого), покращан­ня кровообігу, трофіч­на, відтягуюча,  роз­смоктуюча Загальне охолодження хворого Загальне обкладання грілка­ми
Знесилення хворого, стан гіпотермії Загальне обкладання грілка­ми
Хронічні запальні процеси:холецистит

коліт (особливо спас­тичний)

гастрит

артрит(и)

радикуліт, неврит

Ділянка правого підребер’яДілянка живота

Ділянка епігастрію та мезогастрію

Ділянка    ураженого суглоба(суглобів)

Уражене місце

Для кращого загоювання виразки шлунка або два­надцятипалої кишки (як­що нема    схильності до кровотечі або перфорації) Ділянка епігастрію та мезогастрію
Для покращання трофіки нижніх кінцівок при облітеруючому     ендартеріїті, артеріосклерозі,    хворобі Рейно Нижні кінцівки (крім ділянок трофічних виразок)
Підшкірні інфільтрати при внутрішньо м’язових або підшкірних ін’єкціях (без нагноєння) Місце інфільтрату
Подразнення шкірних рецеп­торів теплом, розслаблює не-посмуговані м’язи внутрішніх органів, знижує поріг больо­вої чутливості Антиспазматична, знеболююча Невралгія, радикуліт Уражене місце
Спазматичні явища у че­ревній порожнині:гастрит

дуоденіт

коліт (особливо спас­тичний) холецистит

виразкова хвороба шлунка або дванадця­типалої кишки (якщо нема схильності до кровотечі або перфо­рації)

Ділянка живота
Сечокам’яна хвороба Ділянка живота, крижі
Різні периферичні артері­альні спазми (хвороба Рейно, облітеруючий ен­дартеріїт, артеріоло скле­роз) Нижні або верхні кінцівки

Сухим рушником витирають грілку.

Гумову грілку ніколи не прикладають безпосередньо до тіла, а завжди обгортають її чистим сухим рушником. Спочатку, коли грілка ще надто гаряча, під неї підкладають рушник, складений у декілька шарів. У міру охолодження грілки кількість шарів зменшується.

Якщо грілку слід накласти до хворого місця на тривалий час (години, доби), через кожні 2—3 год воду в ній треба міняти. Дуже важливо слідкувати за правильністю положення грілки та загальним станом важкохворих і хворих, які перебувають у непритомному стані. Якщо через негерметичність грілки намокла білизна, її обов’язково слід перемінити. У разі виникнення значної гіперемії, пухирів або сильних больових відчуттів грілку слід негайно зняти.

За умови дотримування показань та протипоказань, а також техніки накладання грілки ускладнення при ‘її застосуванні зустрічаються надто рідко. Серед них трапляються опіки. Вони, як правило,- виникають у хворих, які перебувають у непритомному стані, важкохворих, у яких шкіра стає нечутливою, зі зменшеною опірністю. Опіки, особливо II—III ступеня, стають вхідними воротами для інфекції та виникнення септичного стану або ранової інфекції.

Якщо чутливість шкіри підвищена, можуть виникнути пухирі алергічної етіології. Поширюються запальні та септичні процеси. У разі неправильного накладання грілки на живіт виникають кровотечі, перфорації, перитоніт. Внаслідок тривалого застосування грілки може виникнути гіперпігментація шкіри. Щоб запобігти їй, шкіру на місці накладання грілки треба змащувати вазеліновою олією.

Електрична грілка має переваги перед водяною, бо вона сприяє поступовому наростанню теплової дії, тривалому застосуванню тепла, регулюванню необхідного рівня температури та рівномірного постійного тепла. Вона м’яка, пластична.

Для кожного хворого електричну грілку слід загортати у чисту наволочку та індивідуально підбирати необхідний рівень температури.

При користуванні електричною грілкою необхідно суворо додержуватися правил техніки безпеки. Для цього необхідно перевіряти цілість електричного шнура, слідкувати, щоб грілка не була вологою, не залишати хворого, який перебуває у непритомному стані, самого, не накривати електричну грілку ковдрою, бо це загрожує перегріванням та виникненням пожежі.