Значення думки громади у прийнятті екологічних рішень

12 Серпня, 20149:37 am

0


Значення думки громади у прийнятті екологічних рішень

Принцип участі завжди був одним з головних елементів в процесі прийняття управлінських рішень. Участь громадськості – пряма участь у процесі прийняття рішень як організованими зацікавленими сторонами, так і неорганізованими групами (широкими верствами громадськості).

Участь громадськості в процесах прийняття рішень дає такі переваги:

– більш інформативний і більш творчий процес прийняття рішень;

– зростання рівня суспільного схвалення, менше судових процесів, менше затримок і більш ефективне виконання рішень;

– більш відкрите і комплексне управління і більша прозорість процесу планування;

– ширша база знань через використання знань і досвіду всіх зацікавлених сторін;

– сприяння соціальному навчанню шляхом конструктивного діалогу, в який залучені всі зацікавлені сторони суспільства, уряд та експерти.

Проте існують і деякі труднощі при реалізації принципу участі громадськості:

– участь громадськості уповільнює процес прийняття рішень і вимагає суттєвих засобів;

– відбувається дифузія відповідальності: коли занадто багато людей залучено в процес прийняття рішень, ніхто не несе відповідальності за ці рішення;

– представники громадськості не є експертами.

Таким чином громадську участь у прийнятті управлінських рішень по експлуатації екологічно небезпечних об’єктів має чільну роль. Небажання брати участь безпосередньо в політичному житті може привести до нестачі реальних можливостей для  громадського впливу.

Сфера енергетики є важливою для кожної країни. Кожен громадянин має піклуватися про безпечність власної мережі шляхом використання послуг електрика, але й повинен висловлювати свою громадську позицію щодо розташування інфраструктури у своєму районі.

Як приклад наведемо діяльність громадськості при будівництві атомної електростанції Темелін у Чеській  республіці, коли думка суспільства була визначальною.

Без інформації, громадськість усунута від вирішальної ролі у формуванні проблем і визначення порядку денного для уряду. Низький рівень інформації про ядерну енергію, підтверджував упевненість, що це безпечно. Деякі постійні жителі біля атомної електростанції не б’ють тривогу, бо кажуть, що вони не можуть бачити ніякого забруднення, але у цій сфері потрібно бути дуже уважним.

Літературні джерела:

Ю.Л. Опанасюк. Роль участі громадськості в прийнятті управлінських рішень як метод попередження техногенних катастроф. // Екологічний менеджмент у загальній системі управління: П’ята щорічна Всеукраїнська наукова конференція. – Суми: Вид-во СумДУ, 2005. – 125 с.