Звідки береться грунт?

3 Серпня, 20126:02 am

0


Звідки береться грунт?

Звідки береться ґрунт?

Ґрунт являє собою досить складне утворення, що з’єднує в собі ряд елементів. Основні його компоненти — частки гірських порід, що зазнали ерозії — глина, алеврит і пісок, які перетворюються у ґрунт тільки після додання органічного матеріалу у вигляді залишків рослин і тварин, що розкладаються. Невід’ємними інгредієнтами ґрунту є також вода, яка тонкою плівкою покриває незліченні частки органічного і неорганічного матеріалу, і повітря, що заповнює поровий простір між ними.

Ґрунт, який дає життя, сам рясніє різними формами життя, особливо в своїх верхніх шарах. Частину цього життя ми спостерігаємо майже постійно — коріння рослин пронизує ґрунт у всіх напрямах, земляні черв’яки, комахи, кроти та інші істоти живуть у землі і постійно її рихлять. Але життя переважної більшості мешканців ґрунту фактично невидиме — тут і кілометри ниток грибниць, і мільйони бактерій, і багато інших мікроорганізмів, що населяють кожний гектар родючої землі.

Життя на Землі з її циклом зростання, вмирання і розпаду, що постійно повторюється, було б неможливе без родючого ґрунтового покриву, оскільки ґрунт — природна лабораторія, де відбувається переробка органічних речовин. Мінеральні речовини, які містяться в ньому, живлять рослини, а залишки рослин і тварин, що відмірають, розкладаються на складові частини, даючи поживні речовини іншим рослинам.

Однак був час, коли у нашої планети був відсутній ґрунтовий покрив.

Мільйони років земна поверхня являла собою голу кам’яну пустелю. Але поступово вивітрювання твердих порід призводило до утворення найдрібніших часток, які послужили основою для виникнення ґрунту. Перепади температур спричинили утворення тріщин у породах, а хімічне вивітрювання роз’їдало камені. Вітри і вода руйнували монолітні породи і переміщували їх залишки з місця на місце.
Потім з’явилися наземні рослини — деякі прямо на голих скелях, а деякі на шарі уламків. Покоління за поколінням рослини жили і вмирали, і їх залишки змішувалися з мертвою масою мінеральних часток, перетворюючи її в чудову, животворну речовину, яку ми називаємо ґрунтом.

Ґрунт постійно і прибуває й убуває. Він переноситься з місця на місце вітром і водою, і зрештою значна його частина змивається в море, де він за мільйони років твердне і перетворюється в гірські породи. Але тим часом встають нові гори, які неминуче зазнають вивітрювання і, поступово руйнуючись, створюють будівельний матеріал для нового ґрунту.

Ґрунтоутворення — процес дуже повільний. Першими і часто єдиними рослинами на голих скелях бувають лише чіпкі лишайники.

Трохи нижче по схилу в невеликих поглибленнях скупчуються вивітрені частки гірських порід і відмерлі залишки лишайників. Незабаром там з’являються мохи, і їх залишки, в свою чергу, роблять внесок у процес ґрунтоутворення. А там, де скупчується достатній шар, починають пробиватися травинки, а згодом і чагарник.