Аналіз основних проблем сучасної системи оподаткування

Вересень 26th, 20155:21 am

0


Аналіз основних проблем сучасної системи оподаткування

У сучасних умовах, коли у світовій економіці спостерігається посилення економічної діяльності, найбільш актуальним є питання, що стосується дієвого її оптимізації та вирішення сучасних проблем оподаткування.

Отже, реформування податкової системи сектору економіки є найбільш актуальним питанням в даний період і для нашої країни.

Проблеми оподаткування розглядали різні вчені, державні діячі та аналітики різних епох, але найбільш істотний аналіз був проведений вченими сучасної епохи, які розглядали причини і наслідки неефективної системи оподаткування для економіки.

Неефективна сплата податків виникає через високий податковий тиск на суб’єкта підприємницької діяльності (СПД) або в результаті так званого “податкового тягаря”.

Для зниження податкового тягаря СПД застосовують різного роду схеми мінімізації податкових платежів. Одним з найбільш “мінімізованих” податків є податок з доходів фізичних осіб.

Аналіз найбільш поширених схем мінімізації відображає, що деякі аудиторські, юридичні та торгово-посередницькі фірми реєструють своїх працівників як підприємців, що працюють за спрощеною системою оподаткування, укладають з ними договір на виконання послуг і виплачують їм за це доходи як суб’єктам господарювання, йдучи, таким чином, від виплати заробітної плати.

При вирішенні даного питання особливе значення відводиться контрольно-перевірочній роботі.

При зменшенні податкового тягаря СПД не обмежуються неповним відображенням зарплати. Підприємці часто використовують схеми мінімізації податкових платежів з використанням ПДВ в результаті чого обгрунтовано збільшуються валові витрати, створюються маніпуляції з курсовими різницями і амортизаційними відрахуваннями і т.д.

Аналіз розслідуваних дій у сфері оподаткування свідчить, що найбільш проблемними є кредитно-фінансова і банківська система. Саме тут широко використовуються різноманітні протиправні дії . Одним з найважливіших інструментів при цьому є саме банківські установи, посадові особи яких, зловживаючи службовим становищем, здійснюють операції з видачі кредитів, які сприяють у відкритті та функціонуванні розрахункових рахунків СПД з ознаками фіктивності.

Представлена ​​статистика податкових порушень дозволяє зробити висновок про те, що досить поширеними серед роботодавців порушеннями є ведення подвійної бухгалтерії, тому лише оновлена податкова політика та ефективна діяльність контролюючих органів допоможе вирішити цю проблему.

Літературні джерела:

Мисик В.В., Грибоєдов Д.Н. Ухилення від оподаткування: реалії та шляхи вирішення. // “Проблеми глобалізації та моделі стійкого розвитку економіки”. – СНУ, 26-28 березня, 2008.