
Вимоги, що ставляться до одягу. Основні гігієнічні вимоги до одягу — це проникність для повітря і вологи. Крім того, одяг повинен бути зручним і якнайлегшим. Проникність для повітря важлива тому, що скупчення поту під одягом утруднює тепловіддачу, забруднює шкіру. Крізь тканини, що добре пропускають повітря, піт переходить у газоподібні ний стан і легко випаровується. Це не тільки сприяє нормальній^ регуляції температури нашого тіла, а й перешкоджає скупченню; на його поверхні продуктів розкладу поту.
Не менше значення має проникність для вологи. З поверхні тканин, що вбирають піт, він легко випаровується. Ось чому шкідливо довго носити одяг і взуття, малопроникні для повітря й вологи. Затримуючись на шкірі, піт в жарку погоду важко випаровується, бо простір під щільним одягом швидко насичується водяною парою. Через це тепловіддача зменшується, що сприяє перегріванню організму. В холодну погоду піт, який не видаляється з поверхні тіла, змочує білизну. Через це вона стає значно теплопровіднішою, внаслідок чого збільшується віддача тепла організмом. Ось чому взимку ноги мерзнуть у гумовому взутті На взуттєвих фабриках для виготовлення підошов використовують мікропористу гуму, пронизану найдрібнішими отворами, які роблять її проникною для повітря.
Зимовий одяг виготовляють з матеріалів з пухким розміщенням волокон: з шерстяних тканин, фланелі, хутра та різних їх синтетичних замінників. Простори між волокнами тканин заповнені повітрям. Ви знаєте, що повітря погано проводить тепло. Часто неправильно обраний одяг для певної пори роки призводить до захворювань, частіше простудних. Тому, щоб потім не шукати “как вылечить простуду“, потрібно дбати про себе і добре одягатися.
Звичайно зимовий одяг виготовляють з темних шорстких тканин. На сонячному світлі вони вбирають теплове проміння. Взимку, виходячи надвір, ми маємо на собі і теплу білизну, і костюм або плаття, і пальто на ваті або шубу. На ногах ми носимо теплі панчохи і черевики, а на голові — хутряну шапку або теплу хустку. Між шарами одягу є простори, заповнені повітрям, яке значно зменшує віддачу тепла організмом. Але товщина одягу не перешкоджає постійній зміні повітря біля поверхні тіла, бо різниця температур між ним і навколишнім середовищем дуже велика.
Літній одяг не повинен перешкоджати вільній тепловіддачі тіла. Ось чому його виготовляють з тонких тканин. Разом з тим треба, щоб їх поверхня вбирала мало тепла. Цього досягають тим, що літні тканини мають звичайно світле забарвлення і гладеньку поверхню, яка відбиває сонячне проміння. Найгігієнічнішим є літній одяг з льняних і бавовняних тканин. Шовк ї капрон менш гігієнічні, бо вони малопроникні для повітря й вологи.
Треба, щоб одяг був чистий. Бруд склеює волокна тканин одягу, а тому зменшується їх проникність для повітря і води. Продукти розкладу поту, шкірного сала та деяких інших речовин, що скупчуються в забрудненому одязі, створюють сприятливе середовище для життя і розмноження мікробів, в тому числі і хвороботворних. Крім того, ці речовини мають важкий запах.
Яких же гігієнічних правил треба додержувати для підтримання чистоти одягу?
Не рідше як три рази на тиждень треба одягати свіжу білизну. Легкий літній одяг теж треба часто прати. Шерстяний одяг слід щодня чистити одежною щіткою. В разі забруднення шерстяного одягу, платтів, костюмів їх перуть або віддають у хімічну чистку.
Травень 20th, 2012 → 6:22 am
0