
Кожна із соціальних наук, крім звичайної, навіть буденної мови при описуванні змісту, форм, динаміки протікання конфліктів, при розробці стратегії та тактики, техніки проведення переговорів спирається на специфічний понятійний апарат — категорії. Категорії в буденній розмовній мові означають те ж саме, що й сорт, тип, клас, ранг (наприклад, певна категорія службовців). Категорії в науці — це «родові поняття» (І.Кант), з яких виводяться всі інші поняття, це найбільш загальні поняття, які відображають більш-менш повно зміст буття і мислення.
Поняття — це така форма логічного мислення, у якій відображаються найбільш характерні, суттєві, необхідні для визначення якісної характеристики сторони явищ і процесів. Так поняття «причина конфлікту» з усієї множини факторів, які приводять до виникнення конфліктів — психологічний стан напруги, недостатність ресурсів, робоча обстановка, пора року, умови діяльності ворогуючих сторін, виділяє найбільш суттєві чинники, які ведуть саме до початку конфліктної боротьби.
Розробка свого понятійного категоріального апарату є однією з найважливіших завдань конфліктологічної галузі знання. Можна стверджувати, що розвиток галузей конфліктологічного знання та загальної теорії конфліктології полягає у розширенні та поглибленні понятійних схем опису конфліктів та феномену переговорів, переходу від одних до інших понять, які фіксують ще не вивчені сторони предмета та об’єкта науки. Важливо також, щоб категорії перебували у взаємозв’язку, щоб з однієї категорії можна було виводити інші. Для означення такої сукупності категорій інколи вживають термін «категоріальна сітка». Вона дозволяє повністю описати явище, предмет, процес.
Для навчальної мети ми пропонуємо дотримуватися такої системи категорій конфліктології:
- конфлікт;
- природа конфлікту;
- конфліктоген;
- структура конфлікту;
- типологія конфліктів;
- функції конфліктів;
- динаміка конфлікту (ескалація, реескалація, вирішення);
- еволюція конфліктної взаємодії;
- попередження конфлікту;
- техніка вирішення конфлікту;
- інститут переговорів;
- анатомія і динаміка переговорного процесу;
- стратегія та тактика переговорів;
- результат переговорів.
Конфліктологія як молода наука ще не має усталеної системи наукових понять — категорій, тому вона і використовує досягнення філософії, соціології, психології, і спирається на власні свої результати. Можлива і поява нових понять, які студентам слід осмислити самостійно.
Кожна з перерахованих категорій буде розглянута нами окремо у відповідних лекціях посібника. На основі адекватної методології дослідження конфліктів з допомогою вищевказаної системи категорій з’являється можливість скласти програму кон-фліктологічного дослідження. Програма являє собою викладення основних завдань, методологічних висновків та гіпотез, аналіз конфліктної взаємодії з визначенням правил і процедур дослідження.
При обґрунтуванні та формулюванні проблеми конфліктолог обирає реальні, ті, що визначають успіх або ж, навпаки, — ускладнення функціонування організації. Проблема не повинна бути надмірно широкою та має завершуватися в межах одного спеціалізованого дослідження. Об’єктом вивчення є, як правило, люди з певними рисами характеру, їх діяльність, конфліктна взаємодія. Метою вивчення повинні стати природа і зміст конфлікту, а також розробка практичних рекомендацій, спрямованих на конструктивне вирішення конфліктів. Наступним етапом у розробці конфліктологічного дослідження має стати фіксація всіх боків конфліктної взаємодії у вищезгаданій системі категорій та логічний аналіз змісту цих понять. Формулювання робочої гіпотези — системи вірогідних умовиводів, за допомогою яких робиться припутцення щодо існування зв’язків, причин, закономірностей, що обумовлюють існування конфліктів, — завершують теоретичну частину програми. Практична частина програми конфліктологі-чного дослідження включає нарис процедур збору та обробки первинної інформації, співставлення отриманих даних з положенням робочих гіпотез, формулювання практичних рекомендацій та їх перевірка.
Отже, важливим системостворюючим чинником конфлікто-логічного знання є програма дослідження реальної конфліктної взаємодії. Від якості програми залежить результативність перетворення теоретичного знання у практичні рекомендації конфл-іктолога. Методологічний розділ програми включає обгрунтування та формулювання проблеми дослідження, визначення конкретного об’єкта та його зв’язків, складання стратегічного плану дослідження, логічний аналіз основних понять, розробку робочої гіпотези.
Соціальне (суспільне) значення конфліктології полягає в тому, що вона надає теоретичний і методологічний апарат дослідження всії сукупності конфліктів, ця наука створила передумови для функціонування системи конфліктологічної освіти, для організації практичної роботи конфліктологів, плідного розв’язання проблемних ситуацій.
Індивідуальне значення конфліктології визначається її здатністю бути одним із джерел розвитку особистості керівника, менеджера, фахівця у галузі туристичного бізнесу, досвідом вирішення складних проблемних ситуацій. Вирішення конфліктогенних ситуацій на основі набутих знань дозволяє значно покращити показники роботи, адже, як показали дослідження, розв’язання конфліктів по «вертикалі» — між керівною ланкою та підлеглими — на 25-30% підвищує рівень взаєморозуміння в колективі. Знання у галузі конфліктології дозволяють керівникові більш глибоко оцінити індивідуально-психологічні особливості людей, які брали участь у конфліктах.
Березень 31st, 2013 → 7:41 am
0