Сучасні переваги та недоліки використання комп’ютерних ігор

Липень 2nd, 20131:20 pm

0


Сучасні переваги та недоліки використання комп’ютерних ігор

Нові технології завжди визначали прогресивні тенденції в соціумі. Однак, як це часто буває, з появою нового відкриття з’явилися і нові проблеми. Розглянута нами сторона питання пов’язана з комп’ютерною залежністю особистості і способами виявлення та подолання цієї залежності. На сьогоднішній день це одна з найбільш актуальних проблем у світі.

Науковці висувають гіпотезу про наявність кореляційного зв’язку між комп’ютерною залежністю особистості і наступними факторами:

– Рівнем вербальної агресії при використанні комп’ютерного сленгу користувачем;

– Ступенем розбіжності Я-реального і Я-ідеального в Я-концепції користувача.

Також вчені апробують і використовують метод вибору клієнтом жанру комп’ютерної гри в якості проективної методики діагностики особистісних особливостей кіберзалежності користувача.

Наявність агресії, як чинника кіберзалежності, можна встановити з використання комп’ютерного сленгу з вираженим емоційним ставленням (вербальний вид агресії).

Глобальний процес комп’ютеризації світового простору почався з Сполучених штатів Америки. Саме вони принесли в невербальну за своєю суттю технологію англійську мову. Але використання цієї мови було обумовлено виключно екстралінгвістичними факторами. Процес же мислення тісним чином пов’язаний з рідною мовою. З переходом на іншу мову ми міняємо своє мислення. З українськомовними користувачами відбувається зворотний процес. Вони не підлаштовують мислення під нову мову, а мову під своє мислення і свої емоції.

У період загострення агресії, а це відбувається в момент, коли комп’ютерно-залежна особистість позбавляється кіберпростору, сленг з негативним забарвленням наповнює її мову. Користувачі з низьким рівнем комп’ютерної залежності також використовують сленги, але експресія виразів, а отже, і рівень вербальної агресії у них значно нижче.

Другим фактором, що дозволяє визначити наявність комп’ютерної залежності, є Я-концепція.

Високий ступінь розбіжності між Я-реальним і Я-ідеальним в Я-концепції призводить до розвитку депресії як однієї з умов сприяє розвитку комп’ютерної залежності. Цей індекс розбіжності і розглядається нами як один з показників кіберзалежності.

Я-ідеальне і Я-реальне має дуже високу ступінь розбіжності у залежної від комп’ютера особистості на відміну від користувачів без такої залежності.

Комп’ютерна гра – це віртуальна модель об’єктивної реальності. Аналізуючи спрямованість і динаміку гри, характерні дії в тій чи іншій ситуації, можна прогнозувати переживання, індивідуальний стиль поведінки в певних умовах. Але не всі науковці бачуть негатив у таких іграх. Є багато людей які просто цікавляться розвитком технології та читають новини ігор. Зовсім інша справа – неконтрольоване використання таких інформаційних продуктів. Як і будь-яка проективна методика, діагностика за допомогою гри допомогла виявити неусвідомлювані мотиви і бажання.

Кіберпростір вкрай негативно ставиться до ієрархічних пірамідальних структур у всьому: від інститутів влади до мовної системи. Тому психолога важко буває виділити опорні авторитети для роботи з особистістю залежною від комп’ютера. У аддикта йде зміна свідомості особистості, у якої немає реальних значущих авторитетів або ідеалів, до яких вона була б емоційно прив’язана.